Czy można palić w piecach grzewczych? Praktyka pokazuje, że wszystkim. Także... starymi meblami! Zażądaliśmy od jednego z serwisów ogłoszeniowych natychmiastowego usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia. Ogłoszenia takie mogą być zachętą do popełnienia wykroczenia z art. 191 ustawy o odpadach - przypomina Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
Z pobieżnej analizy ofert zamieszczanych w serwisie ogłoszeniowym wynika, że zamieszczane w nim ogłoszenia oferujące kupno zużytych mebli i odpadów przeznaczonych do spalenia są niezgodne z ustawą o odpadach.
- Palenie śmieci jest poważnym problemem, z którym borykają się lokalne społeczności. Dym ze spalania odpadów to emisja nie tylko pyłów zawieszonych, ale również wielu toksycznych i rakotwórczych substancji. Meble z klejonych płyt wiórowych zwierają lepiszcza na bazie aldehydu, formaliny, fenolu i mocznika. Podczas ich spalania do powietrza przedostają się toksyczne gazy. Jesteśmy przerażeni poczuciem bezkarności ludzi, którzy nie tylko spalają śmieci, uważając to za normalne, ale jeszcze usiłują te odpady sprzedawać po to, by spalili je inni. Takie działania powinny spotkać się z natychmiastową reakcją odpowiednich władz. Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest bardzo poważny, a spalanie odpadów jeszcze go powiększa - podkreśla Anna Dworakowska z PAS.
Warto wiedzieć, że spalanie śmieci w domowych paleniskach jest wykroczeniem lub, jeśli zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie - przestępstwem. Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny, a nawet 30 dni aresztu. Zresztą, gdy się o tym nie wie, też podlega się karze, bowiem nieznajomość prawa nie usprawiedliwia jego łamania.
"Termiczne przekształcanie odpadów, zgodnie z art. 155 Ustawy, dopuszczalne jest tylko w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów (...) Zgodnie z art. 175 Ustawy, zlecenie gospodarowania odpadami podmiotom nieposiadającym wymaganych decyzji lub wpisu do rejestru stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny. (...) Wobec powyższego oferowanie odpadów do wykorzystania jako opał stanowi zachętę do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy, w przypadku zrealizowania transakcji nosi znamiona wykroczenia z art. 175 Ustawy, jest sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz może wprowadzać potencjalnych odbiorców w błąd co do kwalifikacji prawnej tego rodzaju działań" - napisał w uzasadnieniu wniosku PAS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Państwo z PASu sprawdzili kto chciał skupić te meble czy też bezmyślnie (albo z premedytacją) sugerują, że będą one spalone w domowych piecach?