Część podziemna kopalni Kazimierz-Juliusz przechodzi do historii. W tym tygodniu rozpoczęło się zasypywanie szybu Kazimierz II. We wtorek (11 października) do kopalni przyjechały pierwsze ciężarówki z materiałem. Portal górniczy nettg.pl miał okazję przyjrzeć jak wygląda ten proces i sfilmować go.
Likwidacje szybów rozpoczyna się od demontażu klatki i lin. Wyposażenie to już zniknęło z szybów Kazimierz II i Kazimierz V. W czasie naszej środowej (12 października) wizyty trwały prace nad wyciągnięciem klatki z szybu Kazimierz I, którym jeszcze w piątek z dołu kopalni wyjechały figurka św. Barbary, zabytkowe płaskorzeźby przedstawiające godło państwowe oraz godło górnicze.
Jak dowiedzieliśmy się w kopalni, do zasypania szybów potrzeba w sumie ok. kilkudziesięciu tys. metrów sześc. materiału. W tym przypadku będą to klińce, czyli kruszywo kamienne, które zostało odpowiednio dobrane do tego zadania. Musiało ono spełnić warunki dotyczące wielkości, granulacji i przede wszystkim wytrzymałości na ściskanie.
Obecnie zasypywany jest szyb Kazimierz II, który sięga poziomu 670 m. Do niego ma trafić ok. 16 tys. metrów sześć. materiału. Natomiast do Kazimierza I trafi o 2 tys. metrów sześc. więcej kruszywa. Szyby mają zostać zlikwidowane do końca br. Po zasypaniu zostaną zamkniętę betonowymi płytami.
Sam proces zasypywania nie jest skomplikowany, ale wymaga ostrożności. Ciężarówka z naczepą typu "wanna", w której mieści się ok. 30 m sześć. materiału, musi podjechać do krawędzi szybu. Tam zabudowano specjalną zsuwnię, po której kruszywo "leci" na rząpie. Sam proces jest niezwykły ze względu na hałas, który przy nim powstaje. Niesamowite są także wrażenia, gdy słyszy się jak ogrom materiału pokonuje kolejne metry, aby dotrzeć w końcu do poziomu 670 m. Ma to także wymiar symboliczny, bo zasypywanie szybu można porównać z pogrzebem. Tu jednak zamiast ziemi spadającej na trumnę mamy masę klińców, które stopniowo będą zapełniać szyby ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim.
W galerii: Zasypywanie szybu Kazimierz II w kopalni Kazimierz-Juliusz. Sosnowiec, 12 października 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
do obywatel gdzie się rodzi taka umysłowość ??? wypisujesz głupoty internecie przecież można sprawdzić za których czasów przejęło srk za symbolistyczną zł za mocno skręciłeś w lewo heterze
w taki sam sposób zlikwidowano w latach 70 dużo kopalń rud zelaza w Częstochowie i okolicach polikwidowano dużo hut ...postawiono hute Katowice na koniec sprzedali i co mają polacy nic rude kupują ,wyroby metalowe kupują a zagraniczne firmy robią kase i się śmieją z gupich Polaków na umowę zlecenie
Po co zasypywać? Czy za np 50 lat znów się nie będzie opłacać? Chyba że pokłady wyczerpane.
Masakra dziura szybowa a typy z telefonami one maja dopuszczenie WUG? Heheh gdzir kozna kupic o szelkach to nie ma co pisac...
Hańba! Jak tak dalej PIS będzie niszczył polski przemysł, tak na wszystkie programy 500+ i inne+ dla nierobów i cwaniaków będą zabierać nie 30% wypłaty, a 70%. Chory kraj.
przecież widać na zdjęciach co sypią !! co na to srk co na to KRZG pan KURAK!!!! przecież w specyfikacji było jasno i na temat tłuczeń z porfiru z porfiru !!!!!!!!!!!!!!!!!! kto za to wziął lub dostał i co ????? jak to jest porfir wymieniony w specyfiakcji to ja jestem kuzynem putnia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie KRZG niech pan sprawdzi a nie robi sobie fotografie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
za to powinno sie wieszać
Najlepszy ekogroszek jaki można sobie wyobrazić, duża strata!!
Hańba dla Polski likwidują Polskie kopalnie a zachodnie koncerny wykupują koncesje na wydobycie czarnego złota za psie pieniądze z gotową infrastrukturą i wyszkolonymi niewolnikami za miskę ryżu!!!!
Przykro patrzec jak taką kopalnie zamkli a zostawili staszic (dziadostwo,syf,chamstwo)
zdjęcie 9 co widac na pace?? to do szybu???
Az lza sie sama cisnie do oka.....
znajdziecie ten filmik na fb wpisując; Śladami kopalń Zagłębia Dąbrowskiego
Całe szczęście, że nam udało się sfotografować kopalnie od środka jak jeszcze nie było zasypywania szybów :) Mamy film z działania maszyny wyciągowej szybu K-1