Dwadzieścia lat temu w KGHM Polska Miedź podjęto decyzję o połączeniu kopalń Polkowice i Sieroszowice. Dziś to największy oddział miedziowego koncernu, który zatrudnia 4700 pracowników i ma duże perspektywy na przyszłość. Jubileusz połączenia obu zakładów celebrowano w poniedziałek (10 października) w Legnicy. W uroczystościach uczestniczyli byli i obecni pracownicy zakładu - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe KGHM.
Starszą kopalnią są Polkowice, które wydobycie rozpoczęły w 1968 r. Sieroszowice zaczęły eksploatować 12 lat później. Decyzja o połączeniu zakładów zapadła w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia. Powodem były między innymi zmniejszające się zasoby Polkowic oraz nierozwinięta infrastruktura techniczna Sieroszowic. Połączenie miało rozwiązać te problemy i dawało perspektywę rozwoju w obszarze wydobywczym dla całego KGHM. Jak wspominają uczestnicy jubileuszowego benefisu, połączenie dwóch kopalń było przedsięwzięciem o niespotykanym zakresie i rozmachu. Integracji wymagały dwa organizmy o własnej infrastrukturze, kulturze, parku maszynowym i wielotysięcznej załodze. Pod nowym szyldem - Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice kopalnie zaczęły działać od 1 stycznia 1996 r.
- Mimo trudnych warunków wydobycia, kopalnia Polkowice-Sieroszowice to nowoczesny i bardzo dobrze zorganizowany zakład osiągający wysokie wartości produkcyjne. Znakomite wyniki nie byłyby możliwe gdyby nie wiedza i kompetencje ludzi, którzy codziennie stawiają czoła wielu trudnościom i wyzwaniom. Rozwój projektu Głogów Głęboki - Przemysłowy, największego pod względem zasobów głębinowego projektu górnictwa miedziowego w Europie, pozwala z optymizmem patrzeć na potencjał Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice - powiedział w czasie uroczystości Krzysztof Skóra, prezes KGHM Polska Miedź.
Dzisiaj Polkowice-Sieroszowice to najnowocześniejsza kopalnia KGHM, prowadząca prace w obrębie czterech złóż: Polkowice, Radwanice Wschodnie, Sieroszowice i części złoża Głogów Głęboki - Przemysłowy o łącznej powierzchni 175 km2. Eksploatacja odbywa się dzięki 9 szybom. Najmłodszy z nich, SW-4, któremu nadano imię Tadeusza Zastawnika jest obecnie w trakcie zbrojenia. Budowany jest jednocześnie szyb GG-1. Oba szyby otwierają przed kopalnią przyszłość jaką jest wydobycie poniżej poziomu 1200 m. Zasoby przemysłowe wykorzystywane przez tę kopalnię (wg stanu na 31.12.2015) wynoszą 409 mln t rudy miedzi. W złożu Sieroszowice występują też bogate pokłady soli kamiennej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.