"Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, dzisiaj, przed notariuszem w Katowicach, zawarta została umowa dotycząca nieodpłatnego nabycia przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń od Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. ruchu Jas-Mos kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" - poinformował w sobotę (1 października) Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
"Jednocześnie przypominam, że mocno zaawansowane są też rozmowy dotyczące nieodpłatnego nabycia przez SRK od Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o.zorganizowanej części KWK "Pokój" w Rudzie Śląskiej. Dokładny harmonogram i szczegóły techniczne będą przedstawione przez Spółki po zakończeniu negocjacji" - podał rzecznik w komunikacie.
Przypomnijmy, że w czwartek (29 września) Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki Restrukturyzacji Kopalń podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na nieodpłatne nabycie od Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruchu Jas-Mos kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
SRK przejmuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci części ruchu Jas-Mos. Do Spółki przejdzie także ok. 1600 pracowników, którzy skorzystają z instrumentów osłonowych zawartych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z 7 września 2007 r. Większość (ok. 1200 osób), to pracownicy, którzy będą mogli skorzystać z urlopów górniczych. Pozostali mają prawo do urlopów dla pracowników zakładu przeróbki węgla oraz do odpraw jednorazowych.
SRK opracowywany jest już program likwidacji ruchu Jas-Mos, który po zaakceptowaniu przez ministra energii będzie podstawą do podejmowania konkretnych działań likwidacyjnych.
Jas-Mos to kolejna kopalnia, która trafia do SRK na podstawie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Dzięki temu jest możliwe zastosowanie pomocy publicznej, czyli wsparcia z budżetu państwa. Na podstawie noweli z 22 stycznia 2015 r. do SRK przeniesiono zakłady przynoszące największe straty ówczesnej Kompanii Węglowej: Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum i Makoszowy (to jedyna kopalnia, która w ramach SRK nadal wydobywa węgiel). Następnie do SRK trafiły wybrane zakłady Katowickiego Holdingu Węglowego: znaczna część dawnej kopalni Mysłowice oraz tzw. ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic. W podobnym czasie SRK przejęła będącą wcześniej częścią KHW kopalnię Kazimierz-Juliusz. Ostatnią kopalnią, którą przekazano )wiosną tego roku) do struktur SRK (na podstawie noweli z 22 grudnia 2016 r. tzw. ustawy górniczej) była kopalnia Anna w Pszowie (należąca wówczas do Kompanii Węglowej).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na Pniówku prywatyzacja idzie pełną parą a ZZ ogłaszają terminy wycieczek żałosne !!!
Pewnie Ci chodzi o Borynie????
Dlaczego ZZ siedzą cicho w związku z ponownym zatrudnianiem firm na kopalniach !? Najpierw wszystkie no prawie wszystkie zostały usunięte a teraz ponownie zatrudniają emerytów w planach przejęcie rodzielni, pompowni , zbrojen szybowych , prac MD zostaną przodki i ściany ? Cichaczem robiona prywatyzacja kopalń