W środę (14 września) w Katowicach gości wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Rano wicepremier spotkał się z kadrą naukową Głównego Instytutu Górnictwa. Zwiedził Centrum Czystych Technologii Węglowych.
W trakcie prezentacji dotyczącej działalności Głównego Instytutu Górnictwa, jednostki naukowo-badawczej o ponad 90-letniej historii i bogatym doświadczeniu, dyrektor naczelny GIG, prof. Stanisław Prusek podkreślił, iż Instytut posiada kategorię A i notyfikację w zakresie trzech dyrektyw UE, dysponuje 18 laboratoriami badawczymi i wzorcującymi, które są akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji. Jako jeden z nielicznych Instytutów GIG posiada uprawnienia akademickie do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego. Może też występować o tytuł profesora w dwóch dyscyplinach.
Wśród 556 pracowników GIG jest 11 profesorów i 19 doktorów habilitowanych. W 2015 r. Instytut realizował 48 projektów w tym 28 międzynarodowych, których wyniki znalazły się w 255 publikacjach. Zgłosił 18 projektów patentowych i uzyskał 10 patentów.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zainteresowany był poziomem przychodów uzyskiwanych przez GIG oraz inicjatywami eksportowymi. Jego duże zainteresowanie wzbudziły projekty związane z nowoczesnymi technologiami wykorzystania węgla. Zwiedził Centrum Czystych Technologii Węglowych wraz z zakładami Oceny Jakości Paliw Stałych, Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza, Monitoringu Środowiska, Terenów Poprzemysłowych i Gospodarki odpadami oraz Geologii i Geofizyki.
- Zaadaptowanie państwa 90-letniego doświadczenia i wiedzy do warunków kopalnianych i przemysłowych w innych krajach jest czymś, co nas bardzo interesuje. Myślę, że w nowej perspektywie budżetu będą środki na wsparcie inicjatyw eksportowych. Proszę przekazać gratulacje dla wszystkich pracowników, bo widzę że GIG jest jednym z wzorcowych instytutów. Cieszę się z państwa współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, bo węgiel jest zarówno naszym największym skarbem jak i obszarem, który musimy głęboko restrukturyzować w związku z europejską polityką klimatyczną i ostatnimi ruchami na scenie gospodarczej świata. Państwo jako eksperci rozumiecie, w jaki sposób można wykorzystać to nasze dobro tak, aby uzyskać wartość dodaną. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat będzie to wiodący temat rekonstrukcji gospodarczej całego Górnego Śląska - powiedział wicepremier.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.