W poniedziałek (12 września) związki zawodowe działające w spółce Kopex Machinery rozpoczną konsultacje z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień grupowych w firmie. Zadłużoy Kopex jest w trakcie przejmowania przez TDJ SA, spółkę kontrolującą Famur SA.
W spółkach Kopeksu szukają oszczędności, także i w Kopex Machinery (KM). Do niedawna określała się "największym producentem sprzętu górniczego na rynku polskim". Od maja 2016 r. w KM zwalniani są pracownicy. Do tej pory pracę w spółce straciło 225 osób.
Kolejna już w tym roku redukcja zatrudnienia ma objąć 250 pracowników i o zamiarze przeprowadzenia redukcji w takim wymiarze w zakładach KM w Zabrzu i Rybniku zarząd spółki poinformował związkowców 26 sierpnia. W dzień po zakończeniu procedury poprzednich zwolnień grupowych.
Józef Zaniewski, przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie należącej do Kopex Machinery, określa decyzję o rozpoczęciu kolejnych zwolnień grupowych w spółce jako zaskakującą dla pracowników. Tym bardziej że w celu ograniczenia skali poprzednich redukcji strona związkowa zgodziła się na zawieszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
- Dzięki temu o 10 proc. ograniczyliśmy zwolnienia, a zarząd zaoszczędził milion złotych. Dodatkowo od 1 czerwca pracodawca obciął pracownikom miesięczne premie do wysokości zaledwie procenta średniej płacy w obu spółkach. Do tej pory w Ryfamie premia wynosiła 13 proc., a w zakładzie w Zabrzu aż 30 proc. Teraz okazało się, że za tragiczną sytuację finansową Kopexu w dalszym ciągu mają płacić wyłącznie pracownicy - podkreśla przewodniczący Zaniewski.
Związkowcy mówią, że mogą przystać na zwolnienie 125 pracowników. Konsultacje związków zawodowych z pracodawcą miały się rozpocząć 12 września być może okaże się, na ile realne są to życzenia. Zakłady Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku zatrudniają obecnie ok. 4000 pracowników.
Grupę Kopex tworzą obecnie: spółka główna i spółki zależnych:
• Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów,
• Kopex Machinery,
• Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor,
• Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis,
• Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne - Maszyny Górnicze,
• Kopex Hydraulika Siłowa,
• Elgór+Hansen.
"Grupa wprowadza szeroko zakrojony program restrukturyzacji operacyjnej, majątkowej i finansowej, którego elementami są m.in. redukcja majątku, restrukturyzacja zatrudnienia oraz poprawa efektywności operacyjnej, a także wzmocnienie kierunków strategicznych. W spółce Kopex Machinery wdrażany jest program zwolnień grupowych, podobne kroki mogą być podejmowane w kolejnych spółkach. Efekty w postaci redukcji kosztów będą widoczne do końca roku. W istotny sposób na wynik finansowy Grupy przełożą się w roku następnym" - podaje na swojej stronie internetowej spółka główna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeżeli wszystkie ich maszyny są tak kiepskie jak (złom) kombajn chodnikowy KTW 200 to wcale się nie dziwię. Ogólnie firma nie gra czysto... Jestem ciekaw jak Argentyczycy dostali pozytywną opinię na temat tego kombajnu z jednej z Jastrzebskich kopalń jeżeli postęp wynosił średnio metr na dobe...