Zaczął się rok szkolny, NIK zapowiedziała, że jesienią kontrolerzy zweryfikują wdrażanie zasad zdrowego żywienia w szkołach publicznych. Kontrole będą przeprowadzone w szkołach pięciu województw.
- Wstępne analizy pokazują, że wciąż mamy do czynienia z niedostatkiem działań edukacyjnych, niską świadomością i brakiem koordynacji pomiędzy poszczególnymi programami na terenie szkoły - referował, podczas dyskusji plenarnej o żywieniu uczniów w szkołach publicznych, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
W centrali Najwyższej Izby Kontroli z początkiem września spotkali się eksperci i dyskutowali o tym, "jak powinny działać szkoły, by dobrze wykorzystywać środki publiczne, w tym unijne, przeznaczone na programy żywieniowe, z trwałym pożytkiem dla zdrowia dzieci".
- W szkołach, przede wszystkim podstawowych, realizowane są programy "Owoce i warzywa w szkole", "Szklanka mleka". Na programy te wydatkowano w ostatnim roku budżetowym ok. 250 mln złotych, skorzystało z nich od 11 do 14 tysięcy placówek oświatowych - wyliczał prezes Krzysztof Kwiatkowski. - Jednocześnie znaczna liczba dzieci korzysta z programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", często także w formie posiłku w szkołach.
Na dożywianie uczniów z budżetu wydano ok. 900 mln zł. Kontrole NIK mają wykazać jak i w jaki stopniu realizowane są w szkołach publicznych zasady zdrowego żywienia. W opinii uczestniczących w dyskusji ekspertów owo wdrażanie pozostawia wiele do życzenia.
- Dzieci w szkołach przebywają długo i coraz dłużej, średnio od 4 do 8 godzin i powinny spożywać posiłek co trzy, cztery godziny. Tymczasem do szkoły przychodzi bez śniadania co trzeci uczeń, a co czwarty nie zjada w ogóle żadnego posiłku w czasie pobytu w szkole - podkreśliła prof. Barbara Woynarowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Według badań Instytutu Żywności i Żywienia ponad 20 proc. polskich dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Dopiero od roku obowiązuje zakaz sprzedaży w szkolnych sklepikach szkodliwej żywności i napojów (zwierających ponadnormatywne dla dzieci ilości cukru i konserwantów).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.