Zespół informatyków z Katowic rozwija i obsługuje oprogramowanie, służące m.in. tworzeniu statystyk zdarzeń na boisku podczas meczów piłkarskich. Efekty ich pracy wykorzystuje m.in. futbolowe marki i zagraniczne media sportowe. Rozwijane są także aplikacje do transmisji wydarzeń sportowych na żywo.
Statystyki meczowe i inne usługi na potrzeby angielskiej ligi przygotowuje londyńska grupa Perform, której częścią jest liczący w sumie ponad 120 programistów zespół w Katowicach. Blisko 30 z nich rozwija umożliwiające pozyskiwanie danych do statystyk rozwiązania pod nazwą Opta i OptaPro.
Podstawą opracowania meczowych statystyk jest przekaz telewizyjny oraz obserwacje obecnych na stadionach skautów. W efekcie specjaliści odnotowują każde zagranie na murawie. Dla każdego spotkania i każdego zawodnika w czasie rzeczywistym analizowanych jest blisko 2 tys. unikalnych zdarzeń.
Gromadzone dane dotyczą m.in. liczby celnych i niecelnych strzałów i podań, asyst, udanych odbiorów piłki i wygranych pojedynków indywidualnych, popełnionych fauli czy zachowania bramkarzy, ale także wielu mniej oczywistych zdarzeń na boisku, określających choćby dokładne pozycje uczestników gry oraz piłki. W efekcie można wyliczyć np. średnią prędkość strzałów czy dystans jaki w czasie meczu przemierza piłka i piłkarze.
Fundamentalne dla sprawnej obsługi całego procesu jest odpowiednie oprogramowanie, tworzone i rozwijane przez specjalistów z katowickiego biura Perform. W oparciu o tworzone na Górnym Śląsku rozwiązania oddział w Katowicach agreguje i przetwarza dane, które następnie przesyłane są do klientów Perform.
Z usług Opta i OptaPro, poza Premier League, korzystają także inne znane futbolowe marki - zarówno organizatorzy rozgrywek (np. Bundesligi i holenderskiej Eredivisie), jak i media sportowe (SkySports, BBC, La Gazzeta Dello Sport, Marca, L'Equipe), przygotowujące relacje z meczów. Odbiorcami danych są też kluby, m.in. Chelsea Londyn, Manchester City, Borussia Dortmund czy Bayern Monachium. Statystyki wspierają ich menedżerów i trenerów w analizie występów zawodników - zarówno własnych, jak i rywali.
- To świetna praca dla kibiców, będąca również ciągłym wyzwaniem dla programistów. Jej rytm wyznacza w znacznej części kalendarz Premier League. Często kończymy późnym wieczorem. Oczywiście pracujemy również w drugi dzień świąt, czyli Boxing Day, kiedy tradycyjnie liga angielska rozgrywa swoje mecze - wskazała Marzanna Poborska, dyrektor personalna Perform Polska.
Współpraca firmy z angielską ligą rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy grupa odpowiadała za utrzymanie stron internetowych angielskich klubów. Obecnie zakres usług dla Premier League jest znacznie szerszy niż tylko dostarczanie danych dzięki Opta. Katowicki zespół, liczący łącznie ponad 120 programistów, uczestniczy też w tworzeniu innych produktów, umożliwiających np. produkcję internetowego przekazu z meczów, transmisje z konferencji prasowych czy wspieranie narzędzi, z których korzystają bukmacherzy.
Zatrudniający w sumie ponad 200 osób katowicki oddział to największe tego typu centrum grupy Perform, gdzie tworzone są rozwiązania softwarowe dla całej firmy, wyspecjalizowanej we współpracy ze światem futbolu. Perform jest wiodącą grupą dostarczającą przekaz medialny i informacje sportowe w wersji cyfrowej. Ma kilkadziesiąt biur zlokalizowanych, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Argentynie, RPA, Singapurze czy Japonii.
Katowicki oddział rozwija obecnie 11 produktów, odpowiadając np. za rozwój serwisu goal.com, wokół którego skupiło się 160 mln piłkarskich fanów z 37 krajów świata, oraz serwisu ePlayer, będącego liderem dostarczania treści VOD o tematyce sportowej do 400 kanałów tematycznych na świecie. W Katowicach rozwijane są także aplikacje mobilne (m.in. Goal News) czy aplikacja do wizualizacji i transmisji wydarzeń sportowych na żywo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.