W ruchu Piast kopalni Ziemowit-Piast już we wrześniu br. górnicy pojadą do swoich miejsc pracy specjalnie do tego celu przystosowanym taśmociągiem. Nowa inwestycja przyniesie kopalni konkretne korzyści.
Urządzenie jest zabudowane w upadowej transportowej - 1416 na poziomie 650 m. Będą z niego korzystali pracownicy zatrudnieni w oddziale wydobywczym G4-P - ściana 384 oraz górnicy z oddziałów robót przygotowawczych GRP4-P i GRP5-P.
- To są kluczowe oddziały dla funkcjonowania naszego zakładu. Chcemy, aby załoga docierała do miejsc pracy w jak najkrótszym czasie i w pełni sił. Osiągniemy ten cel właśnie dzięki nowemu urządzeniu. Liczymy ponadto na poprawę bezpieczeństwa - wyjaśnia Krzysztof Krasucki, kierownik Działu Górniczego.
Według Wyższego Urzędu Górniczego główną przyczyną wypadków w kopalniach jest czynnik ludzki, związany zwykle z nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa i złą organizacją pracy. Są to w ponad 28 proc. potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się, do których dochodzi przeważnie w transporcie ludzi i materiału.
- Urządzenie, które zastosowaliśmy, służy do transportu załogi, jak również niewielkich gabarytowo materiałów. Jazda ludzi odbywa się w pozycji leżącej lub klęczącej. Dodatkowym atutem jest możliwość jazdy w obie strony. A zatem po zakończonej pracy załoga może udać się w drogę powrotną. Zwiększy się tym samym w znaczący sposób efektywność pracy na głównych frontach robót, w tym bezpośrednio przy wydobyciu - wskazuje dalej Krzysztof Krasucki.
Obecnie czterystumetrowy odcinek, biegnący upadową o nachyleniu ponad 8 st., załoga pokonywała w drodze do pracy w czasie ok. 20 min. Jadąc taśmą, zrobi to ponad pięciokrotnie szybciej.
Taśma przenośnika ma szerokość 1 m i przesuwa się z prędkością 1,5 m na sekundę. Wchodzi się na nią ze specjalnego pomostu. Urządzenie nie wymaga obsługi i jest sterowane automatycznie. Pracownik zamierzający przemieścić się przy jego pomocy naciska guzik "załącz".
- W ten sposób uruchomiony zostaje odpowiedni interwał czasowy, po którym przenośnik wyłączy się. Czas pracy urządzenia jest widoczny na wyświetlaczach umieszczonych w rejonie pomostów. Ze względów bezpieczeństwa w czasie ruchu taśmy nie jest możliwa zmiana kierunku jej jazdy z innego pomostu. Naturalnie zawsze można wydłużyć czas jazdy przenośnika w danym kierunku poprzez ponowne dodanie interwału czasowego. Należy tylko nacisnąć przycisk "załącz" dla właściwego pomostu w czasie ruchu urządzenia - wyjaśnia w szczegółach szef Działu Górniczego.
W 2016 r. zasadniczym priorytetem WUG jest dalsza poprawa bezpieczeństwa pracy, zmniejszenie liczby wypadków, zarówno tych spowodowanych błędem człowieka, jak i będących skutkiem przyczyn naturalnych i technicznych. Wprowadzenie do użytku taśmociągu do jazdy ludzi w KWK Piast-Ziemowit ruch Piast doskonale wpisuje się w ten plan.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.