Wiceminister spraw wewnętrznych Boliwii nie żyje. Został uprowadzony i zlinczowany przez strajkujących górników. Jego ciało wciąż nie zostało wydane.
55-letni Rodolfo Illanes - wiceszef MSW - udał się w czwartek (25 sierpnia 2016 r.) do miasta La Paz (ok. 160 km od stolicy Sucre) w sprawie negocjacji z protestującymi od poniedziałku górnikami blokującymi lokalną drogę, domagając się polepszenia praw pracowniczych - podał portal theguardian.com.
Śmierć członka rządu ogłosił w prywatnej stacji telewizyjnej Red Uno Reymi Ferreira, szef resortu obrony. Dodał, że wraz z Illanesem został pojmany jego ochroniarz, któremu jednak udało się zbiec. Obecnie przebywa w szpitalu w La Paz.
- Ta zbrodnia nie pozostanie bezkarna. Już 100 osób zostało aresztowanych - powiedział Ferreira.
Minister obrony zaapelował do górników o wydanie ciała wiceministra.
Brutalny czyn protestujących był najpewniej reakcją na śmierć dwóch górników postrzelonych w środę przez policję. W przekazie medialnym, rząd Boliwii zataił tę informację podając jedynie, że w starciach z policją 17 górników zostało rannych.
Boliwia jest jednym z najbiedniejszych państw Ameryki Południowej. Górnicy pracujący na państwowych posadach otrzymują głodowe pensje. Żądają zatem przejęcia kopalń, produkujących głównie rudy srebra, cynku i cyny, przez prywatnych inwestorów, wierząc, że to poprawi ich los. Zła sytuacja gospodarcza kraju pogłębiają autorytarne rządy prezydenta Evo Moralesa. Objął on władzę w w grudniu 2005 r. dzięki szumnym obietnicom socjalnym, skierowanym do najbiedniejszych. W wyniku rozbudowanego programu pomocy społecznej zdobył reelekcję w 2009 r. Państwowe fundusze szybko jednak stopniały, wymuszając na rządzie m.in. cięcie wydatków publicznych i znacjonalizowanie przemysłu wydobywczego.
Masowe protesty górników są skutkiem nieudanych negocjacji Krajowej Federacji Spółdzielni Górniczych Boliwii (Fencomin) z rządem, dotyczących lepszych warunków pracy i podniesienia pensji. Górnicy nie zamierzają przerywać strajku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
U nas tez to szykujemy. Pisiory obiecaly nie zamykania polskich kopaln a jada z tym swiatem. Zamykaja do srk oddaja gdzie celem jest zamkniecie tylko refundowane z piniedzy unijnych. Lincz czeka...