Dzielnica Biskupice jest wzorem udanej rewitalizacji. Zmiany - w najbliższych latach - mają też się dokonać w dzielnicy Zandka. Czy zabrzańscy włodarze mają podobne plany dla pozostałych części miasta?
W socjologii miejskiej można wskazać zmianę, jakiej uległo samo pojęcie rewitalizacji. Nie jest to już bowiem proces odnawiania miasta poprzez modernizację zaniedbanych budynków, fasad bloków czy budowę nowych placów zabaw, ale długofalowe działanie obejmujące kwestie społeczne, gospodarcze, funkcjonalno-przestrzenne. Stąd dogłębna i właściwie przeprowadzona rewitalizacja nie może się odbyć bez społecznych konsultacji. Dopiero wówczas można podjąć analizę problemu, w którego centrum muszą pojawić się główni bohaterowie transformacji - lokalni mieszkańcy. Tak właśnie stało się w przypadku odnowy Zabrza.
W latach 2008-2011 miasto Zabrze uczestniczyło w międzynarodowym projekcie CoNet w ramach programu URBACT II. Podczas jego realizacji powołano w mieście Lokalną Grupę Wsparcia dla sformułowania i późniejszej wdrażania Lokalnego Planu Działania w dzielnicy Biskupice. W kolejnych latach efekt projektu CoNet, to spektrum wielu działań inwestycyjnych zmieniających ponad 700-letnie Biskupice - najstarszego i jednego z bardziej zdegradowanych miejsca w Zabrzu. W 2015 r. zakończono rekultywację terenów wzdłuż rzeki Bytomki, która w dzielnicy pozwoliła na usunięcie dzikich wysypisk, wykonanie prac pielęgnacyjnych. Działania ogniskowały się także na aktywizacji mieszkańców oraz realizacji zajęć społeczno-edukacyjnych.
- Projekt w znacznym stopniu przyczynił się do wzmocnienia więzi społecznych i do wzbudzenia wśród mieszkańców odpowiedzialności za najbliższą okolicę - zauważył Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy miasta Zabrze.
Najistotniejszym postulatem projektu była konieczność przekształcenia przemysłowych Biskupic w dzielnicę poprzemysłową, w której pojawi się społeczeństwo informacyjne, świadome przyszłych wyzwań i możliwości.
- Zainicjowano współpracę międzysektorową wielu interesariuszy na rzecz poprawy jakości życia społeczności. Wśród nich są: Rada Dzielnicy Biskupice, Klub "Gwarek Zabrze", Miejska Biblioteka Publiczna - Filia 2, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie "Nasza Szkoła - Nasz Dom", Parafia i in. W dzielnicy pozytywne wzorce życia promuje się nadal dzięki rozwojowi imprez kulturalnych. Pionierzy z Biskupic mają również ogromny wpływ na mieszkańców i przedstawicieli rad innych dzielnic - zaznacza Gruszka.
W perspektywie kolejnych lat i na podstawie założeń strategii EUROPA 2020, która ma na celu zbudowanie Europy innowacyjnej, przyjaznej obywatelom i zielonej, czyli takiej, w której dba się o zrównoważenie środowiska, Zabrze przygotowuje rozwiązania (m.in. aktualizację Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze na lata 2016-2023), które mają ułatwić zrealizowanie projektów decydujących o poprawie jakości życia w wymiarze rozwoju gospodarczego, zwiększyć liczbę miejsc pracy i efektywność systemu edukacji; zrównoważyć rozwój zdrowia mieszkańców oraz rozwój przestrzenno-infrastrukturalny. W tym zakresie założono realizację działań programowych, które mają wpłynąć na zbudowanie spójnego systemu powiązań dzielnicowych, eliminujących dysproporcje rozwojowe i integrację z pozostałymi dzielnicami.
Wśród projektów przygotowanych przez ratusz będą m.in. takie przedsięwzięcia jak: kompleksowy program rozwoju szkolnictwa zawodowego; poprawa jakości zieleńców na rzecz rewitalizacji i estetyki przestrzeni miasta Zabrze; programy rehabilitacji leczniczej skoncentrowane przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży; system subregionalnych ścieżek rowerowych; rekultywacja i zagospodarowanie obszarów zdegradowanych w celu zapewnienia kompleksowej możliwości rozwoju kultury fizycznej, rozbudowa miejskiego składowiska odpadów o instalację do odzyskiwania biogazu; wspieranie zabrzańskich przedsiębiorców oraz osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą; kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych na terenie Zabrza.
W latach 2016-2023 wśród działań rewitalizacyjnych priorytetem ma być też kompleksowa i zintegrowana rewitalizacja dzielnicy Zandka. Czy Biskupice i Zandka wpłyną na przemiany w innych dzielnicach? O tym zabrzanie przekonają się w najbliższych 7 latach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.