Jest plan rozwoju Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z przedstawionym stronie społecznej programem restrukturyzacji priorytetem mają być inwestycje w kopalnie o największym potencjale.
W ostatniej dekadzie najwyższa stopa zwrotu z inwestycji była w kopalni Piast-Ziemowit. Kopalnie Ruda i Sośnica mimo inwestycji przynosiły straty w wysokości ok. 160 proc. wartości inwestycji.
- Patrząc na ubiegłe lata najbardziej opłacalne były inwestycje w KWK Piast-Ziemowit. Każda zainwestowana tam złotówka przyniosła dwa złote zysku - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
Planowane inwestycje to m.in. udostępnienie złoża Imielin Północ w ruchu Ziemowit, modernizacja szybu III w ruchu Marcel i połączenie ruchu Chwałowice z ruchem Jankowice, dzięki czemu możliwe będzie zaprzestanie transportowania urobku w wozach szybem I. Te działania mają znacznie zwiększyć wydajność tych kopalń. Kluczowe jest jednak równoczesne usprawnienie zakładów, które dziś radzą sobie gorzej. Tylko w rudzkie kopalnie, w tym i przyszłym roku, zainwestowanych zostanie ponad 231 mln. Wśród planowanych działań restrukturyzacyjnych jest przyśpieszenie uruchomienia trzeciej ściany w ruchu Pokój oraz udostępnienie złoża w ruchu Halemba. Spółka zainwestuje w obudowy zmechanizowane, przenośniki ścianowe oraz kolejki podwieszane.
W planie rozwoju jest również zwiększenie sprzedaży węgla, usprawnienie procedur i znalezienie nowych rynków zbytu. Zarząd spółki chce zwiększyć sprzedaż bezpośrednią, m. in. poprzez rozwinięcie uruchomionego w lipcu sklepu internetowego.
- Zakładamy, że wprowadzenie naszego biznesplanu pozwoli spółce wyjść na prostą już w połowie przyszłego roku - dodaje prezes Rogala.
PGG nie przewiduje żadnych zwolnień pracowników kopalń. Zarząd zapowiada stabilność zatrudnienia we wszystkich zakładach. Ewentualna redukcja może nastąpić tylko w trybie dobrowolnych odejść pracowniczych. Chęć odejścia z pracy i skorzystanie z pakietu osłonowego wyraziło 4837 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
kolego w pierwszym członie jest napisane PIAST a nie ZIEMOWIT kopalnia teraz się nazywa Piast-Ziemowit a nie odwrotnie
Ziemowit górą, tak trzymać!
Tobiszowski wiecej dla kopalń zrobił w ciągu roku niż Kopacz przez 4 lata. A efekty są bo i ZZ sie uspokoiły
kloc, dobrze mówisz, ze na efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać. Cała sytuacja na makoszowej wygląda i tak lepiej niż jeszcze kwartał temu, wiec widać ze zmiany powoli dają rezultat.
Łatwo za ekranu monitora pisać że ktoś nie ma pojęcia, dzisiaj jest czas sprzątania i wdrożenia działań (które mam nadzieje są przemyślane) a czas pokaże czy skutecznych. Górnik z Makoszowej
a na czym polega rządzenie kopalniami ? tym że na makoszowej mamy 12 związków zawodowych ? tym że działacze lokalnej platformy jezdżą i namawiają nas na strajki ?
miliony dla kopań rudzkich po to aby zadbać o swój elektorat wyborczy, bo z tamtego okręgu startuje pan minister Tobiszowski. A zarząd PGG mu w tym pomaga bo teraz za stołek trzeba się odwdzięczyć, a o rządzeniu kopalniami nie mają pojęcia.