Czwartkowa (28 lipca) Rzeczpospolita rozważa, która ze spółek z udziałem Skarbu Państwa zaangażuje się w projekt nazwany roboczo Polski Holding Węglowy. Wybór analityków padł na Grupę Azoty.
Jak wskazał na łamach dziennika Wojciech Kozłowski z Ipopemy Securities Skarb państwa dąży do powiązania producentów węgla z jego konsumentami, a zmiany w strategii Grupy Azoty wskazują na zwiększenie wykorzystania węgla z 500 tys. t rocznie obecnie do 3 mln t rocznie w latach 2020-2021.
Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w ubiegły wtorek (26 lipca) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ujawnił, że w proces naprawy Katowickiego Holdingu Węglowego obok Węglokoksu i Enei włączony będzie trzeci podmiot.
Spółka, która powstać ma na bazie kopalń KHW, nazywana jest roboczo "Polski Holding Węglowy". Mechanizm finansowy tworzenia tego podmiotu ma być podobny jak w wypadku powołania Polskiej Grupy Górniczej na bazie Kompanii Węglowej. Kopalnie KHW, Centrum Usług Wspólnych oraz Katowicki Węgiel mają zostać wniesione do spółki celowej, która zostanie zasilona kapitałowo przez Węglokoks, Eneę oraz trzeci podmiot. Wybór trzeciego inwestora ma zostać dokonany w najbliższych dniach.
Pierwszy etap restrukturyzacji Polskiego Holdingu Węglowego ma zostać zakończony do czerwca 2017.
- Po wyrównaniu poziomów funkcjonowania kopalń chcielibyśmy, żeby Węglokoks wniósł do PHW Węglokoks Kraj, zwiększając tym samym swoje udziały w Holdingu - mówił wiceminister Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przestań ściemniać człowieku wszystkich w około, bo tylko to potrafisz nic więcej.