2794 osoby z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej zadeklarowały chęć skorzystania z urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych. To więcej niż zakładano. Z pakietu osłonowego będą mogli skorzystać pracownicy, który zdecydowali się przejść do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Przekazanie części majątku ruchu Jas-Mos do SRK jest jednym z elementów realizowanego przez zarząd spółki programu restrukturyzacji. Jak wyjaśnia biuro prasowe JSW w ruchu Jas-Mos wyeksploatowano już najbardziej efektywne złoża. Z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej Spółki konieczne są więc zmiany, aby zapewnić kopalni i jej pracownikom bezpieczną przyszłość.
Liczba chętnych na skorzystanie z pakietu socjalnego przewyższa limit, który został określony na poziomie 2500 osób. Wśród 2794 osób, które złożyły deklaracje 2214 osób to pracownicy dołowi uprawnieni do urlopu górniczego. 174 osoby to pracownicy przeróbki, którzy też chcą skorzystać z urlopów, natomiast na jednorazowe odprawy zdecydowało się 406 osób. Pierwszeństwo przy korzystaniu z osłon przysługiwać będzie pracownikom kopalni Jas-Mos.
- Po raz kolejny udowadniamy, że nawet trudne procesy jesteśmy w stanie przeprowadzać spokojnie, bez zbędnych emocji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiedzialna postawa zarówno pracowników, jak i strony społecznej. Pracownicy już we wrześniu zdecydowali, że chcą ratować spółkę. Oddali sporą część swoich wynagrodzeń. Teraz również ze zrozumieniem podeszli do problemu. Bardzo im za to dziękuję- mówi Tomasz Gawlik, prezes zarządu JSW.
Zgodnie z ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż 4 lata oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż 3 lata. Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej 5 lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy.
Przekazanie części ruchu Jas-Mos do SRK było wsparte intensywną kampanią informacyjną do pracowników. Spółka uruchomiła punkty informacyjne na kopalniach, wydrukowała czytelne broszury informacyjne, w których znajdowały się informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z pakietu. Informacje były również dostępne na stronie internetowej.
Oprócz pytań zadawanych bezpośrednio w punktach informacyjnych pracownicy mogli zadawać pytania za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej JSW. W sumie poprzez formularz zadano ponad 300 pytań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Deklarowało się dużo osób bo to do niczego nie zobowiązywało , to było sondowanie ilu może być chętnych . Ja też się deklarowałem , ale jest za dużo niewiadomych w tym wszystkim i z czasem chętni z tego co słysze sie wykruszają . Około dwa michy czekać w SRK na decyzję z ZUS ? Brak gwrancji że puszczą i wiele innych . Patykiem pisane to wszystko , a plotek , pogłosek że głowa mała .
Racyjo! dobrze godosz !!! tu pakiety a do spolki do handlu 100 luda terozki przyjeli
Nie dajcie się zrobić w balona z tymi urlopami.
Zawsze muszą się znaleźć malkontenci,maruderzy i zwolennicy teorii spisku Czy tak ciężko zrozumieć,że w końcu za decyzje odpowiadają ludzie odpowiedzialni.Że na szczęście nie ma przy sterach tych którzy zamykali stocznie a w raz z nimi marzenia o przyszłości wielu ludzi Urlop górniczy dla górnika to nie jest złapanie Pana Boga za nogi Każdy by chciał "normalnie" dorobić i odejść na penzyje,ale obecnej sytuacji to najlepsze wyjście Ddobrze,aby zrozumieli to ludzie wspomniani w pierwszym zdaniu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
ludzi w balona zrobia
Pan Prezes zagłaska te związki zawodowe. Ale za to jest się ....