W Krakowie tuż przy Wawelu powstaje Pawilon Polski, w którym zaprezentowane zostaną m.in. osiągnięcia polskiej nauki, kultury, rolnictwa i gospodarki. Pawilon zostanie otwarty w poniedziałek; jest inicjatywą polskich instytucji publicznych i ich partnerów strategicznych; koordynatorem przedsięwzięcia jest PAIiIZ.
Pawilon Polski, powstający pod hasłem "Polska wita!" przy okazji Światowych Dni Młodzieży, znajdzie się na Szlaku Pielgrzymów tuż przy Wawelu. W sferycznych namiotach zaprezentowane mają zostać osiągnięcia polskiej nauki, kultury, rolnictwa i gospodarki, a także historia i walory turystyczne kraju.
Wystawę będzie można oglądać w czasie Światowych Dni Młodzieży od 25 do 31 lipca w godz. 9-22. Pawilon Polski to zarówno stała ekspozycja wewnątrz namiotów, jak i strefa relaksu ze sceną na zewnątrz, gdzie codziennie odbywać się będą koncerty.
- Światowe Dni Młodzieży to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń odbywających się w Polsce w tym roku. To doskonała okazja do pokazania Polski i jej nowoczesnego oblicza wszystkim gościom wydarzenia - czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Pawilon Polski, jak podkreśla PAIiIZ, ma na celu pokazać Polskę "jako kraj dynamiczny, innowacyjny, atrakcyjny turystycznie i kulturowo, a Polaków jako pracowity i gościnny naród". Organizatorzy wystawy chcą, "aby pielgrzymi dobrze zapamiętali Polskę, dzięki czemu staną się ambasadorami naszego kraju w swoich ojczyznach".
Pawilon Polski składać się będzie z czterech połączonych ze sobą sferycznych namiotów, wyprodukowanych przez firmę, która stworzyła scenografię do filmu "Marsjanin" - informuje PAIiIZ. Wchodząc do środka, goście odbędą kinową podróż w trójwymiarze po historii Polski oraz wirtualny spacer po sztuce polskiego średniowiecza. Zobaczą także atrakcje turystyczne i zabytki Polski.
Na wystawie będzie też można zobaczyć m.in. polskie drony, łaziki marsjańskie, roboty Proteus. - Aby pokazać, że Polska zasługuje na miano wiodącego w Unii Europejskiej producenta żywności wysokiej jakości, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mogli przenieść się również na pole marchewek czy do sadu jabłoni, a także skosztować polskich produktów. Goście Pawilonu Polskiego będą mogli cieszyć się polskimi przysmakami, zasiadając w strefie relaksu przygotowanej wokół Pawilonu i uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, m.in. koncertach plenerowych - zapowiada PAIiIZ.
Głównymi współorganizatorami projektu są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju, Narodowe Centrum Kultury, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Organizacja Turystyczna, Agencja Rynku Rolnego oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., która jest koordynatorem i wykonawcą projektu.
Pawilon Polski powstał głównie dzięki wsparciu partnerów strategicznych, którymi są: Grupa Azoty, Enea, Energa, KGHM, Grupa Lotos, LOTTO, PGNiG, PKO Bank Polski, PZU, PKP S.A., IC Intercity, PKP Cargo oraz Polskie Linie Kolejowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.