Agencja Rozwoju Przemysłu SA wspólnie z Towarzystwem Finansowym Silesia Sp. z o.o. i Jastrzębską Spółką Węglową podpisły w środę (29 czerwca) porozumienie w sprawie koksowni Victoria należącej do Grupy JSW.
Strony ustaliły cenę zakupu koksowni na 350 mln zł. ARP i TF Silesia, zgodnie z zapisami Term Sheet (dokument uzględniajacy uwarunkowania materialne i biznesowy umowy - red.), na początku lipca 2016 r. wpłacą na konto JSW zaliczkę w wysokości 200 mln zł. Zanim jednak nabywcy dokonają wpłaty zaliczki na konto JSW strony muszą spełnić wszystkie ustalone w Term Sheet warunki zawieszające transakcję. Należą do nich m.in. uzyskanie zgod korporacyjnych oraz uzyskanie pozytywnego wyniku Testu prywatnego inwestora, który ma ustalić czy zastosowane przez podmiot publiczny ulgi lub ułatwienia w spłacie zobowiązań byłyby możliwe do zaakceptowania przez prywatnego, racjonalnie postępującego wierzyciela kierującego się wyłącznie względami komercyjnymi.
Ponadto musi zostać podpisana również umowa inwestycyjna, która dopuszcza możliwość ponownego nabycia przez Grupę Kapitałową JSW, koksowni Victoria, jeśli w przyszłości ARP i TF Silesia podejmą decyzję o dezinwestycji.
Victoria jest jedną z najstarszych koksowni w Polsce i Europie. Jej 5 baterii produkuje poszukiwany na kontynencie specjalny koks odlewniczy - tzw. kęsy 1S o granulacji ponad 10 cm. Zakład wytwarza także koks metalurgiczny i przemysłowy. Łączne moce produkcyjne wynoszą 500 tys. t rocznie.
Pierwsze próby koksowania w Wałbrzychu miały miejsce w 1776 r., a pod koniec XVIII w. w mieście działały już 4 koksownie. Sto lat później 948 komór piecowych wytwarzało ponad pół miliona ton koksu rocznie. W 1961 r. oddzielne wałbrzyskie koksownie przy kopalniach (Victorię, Bolesława Chrobrego, Biały Kamień i Mieszka) połączono w Zakłady Koksownicze Wałbrzych, które w 1999 r. przekształcono w spółkę Skarbu Państwa. Koksownia, której historyczną nazwę przywrócono w 2007 r. od grudnia 2011 r. działa w grupie kapitałowej JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.