Dotąd mieszkańcy górniczego Bierunia (kopalnia Piast) nie mieli możliwości, by ujrzeć na własne oczy głowę państwa. Prezydent Bronisław Komorowski był, ale na barbórkowych uroczystościach. Kto w czwartek (23 czerwca) przyszedł przed 18.00 na Rynek, mógł nie tylko prezydenta Andrzeja Dudę zobaczyć na własne oczy, ale - jeśli dopisało szczęście - wymienić z nim uścisk dłoni lub kilka słów.
Ok. trzystu osób skorzystało z tej okazji. 11-letnia Hania przyznała, że nigdy nie była tak blisko prezydenta Polski, a gdy ją dziennikarze puścili przed siebie, to była jeszcze bliżej, niż jej się wydawało, że może być. Byli harcerze, orkiestra dęta kopalni Piast, miejscowy zespół ludowy, samorządowcy, nauczyciele, duchowni...
Dla małego miasta wizyta prezydenta (za zaproszeniom i namową ministra sportu Witolda Bańki) to wielkie wydarzenie. To okazja, by miejscowe władze samorządowe mogły przekazać głowie państwa bezpośrednio, co "boliˮ miejscowe społeczeństwo, czego mu trzeba, co o tym czy o owym myślą samorządowcy. Taka okazja nadarzy się w Bieruniu na przełomie roku, bo Andrzej Duda objął patronat nad okrągłą rocznicą strajku w kopalni Piast, podczas stanu wojennego.
Niekrótkie i niebanalne było przemówienie prezydenta RP, osadzone w warstwie historyczno-kulturowej. Andrzej Duda podkreślił ważkość śląskich tradycji, tych sprzed tych lat, gdy po III Powstaniu Śląskim znaczna część Oberschlesien znalazła się jako Górny Śląsk w granicach Polski. To ku pamięci tych, którzy o to walczyli, prezydent Duda złożył wiązankę kwiatów i pokłonił się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Prezydent mówił z uznaniem o wprowadzonym w kwietniu programie "Rodzina 500 plus". Wspomniał także o kolejnym programie rządowym skierowanym do młodych - o programie "Mieszkanie plus", zakładającym budowę niedrogich mieszkań pod wynajem.
O czym jeszcze mówił prezydent? Polecamy zapis filmowy przemówienia.
W czwartek prezydent Andrzej Duda odwiedził trzy śląskie miasta: Katowice, Tychy i Bieruń.
W galerii: prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda z wizytą w Bieruniu, 23 czercwa 2016 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben, film: Jarosław Galusek - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.