W poniedziałek (6 czerwca) mieszkańcy Rudy Śląskiej celebrowali 18. rocznicę oddania miasta pod opiekę św. Barbary - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe rudzkiego magistratu. Z tej okazji wieczorem na pl. Jana Pawła II odbył się koncert Stanisława Sojki. Poprzedziła go msza św. w intencji mieszkańców, która została odprawiona w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbały Orkiestra Dęta kopalni Pokój oraz chóry Acalanthis, Gloria, Michael.
W czasie mszy ks. prałat Krzysztof Bąk wspominał, jak ważna dla każdego człowieka jest jego Mała Ojczyzna - miasto, z którego pochodzi i do którego zawsze będzie wracał z sentymentem.
- My mieszkańcy tej Małej Ojczyzny śląskiej powinniśmy przyczyniać się do jej rozkwitu, służyć miastu i sobie wzajemnie - podkreślał w homilii.
Eucharystia zwieńczona została uhonorowaniem ks. Bernarda Czerneckiego odznaką "Kamrat Rudzki". Ks. Czernecki, wymieniany jako jeden spośród czterech kapłanów, którzy w końcu XX w. przyczynili się do zmiany oblicza Polski, przez kilka lat sprawował posługę proboszcza w nowobytomskiej parafii. Przyjmowany w nieciekawej atmosferze, w 1974 r. żegnany był ze łzami w oczach. Był dziekanem dekanatu Ruda Śląska oraz diecezjalnym duszpasterzem i organizatorem pielgrzymek kobiet do Piekar Śląskich. Po opuszczeniu Rudy Śląskiej, w burzliwych latach 80., był duchowym opiekunem i duszpasterzem górników jastrzębskich kopalń, a następnie kapelanem śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Był także kreatorem pierwszych na Śląsku i w kraju mszy św. za Ojczyznę.
- Najdrożsi, dziękuję Wam za tak serdeczne przyjęcie - mówił ks. Czernecki. - Łza się kręci w oku, gdy wspominam osoby, z którymi przez siedem lat współpracowałem jako proboszcz tej parafii. Zawsze wracam do Rudy Śląskiej jak do siebie - dodał.
Po mszy na pl. Jana Pawła II odbył się koncert Stanisław Sojki.
- Dzisiaj w Rudzie Śląskiej obchodzimy szczególny dzień, upamiętniający oddanie naszego miasta pod opiekę św. Barbary. To również patronka górników. Cieszmy się z tego, że mamy tak wspaniałą opiekunkę i świętujmy - zachęcała do wspólnej zabawy prezydent Grażyna Dziedzic.
Z dzisiejszym dniem związane jest także 26. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego.
Św. Barbara od ponad osiemnastu lat patronuje Rudzie Śląskiej. Jej wizerunek widnieje także na herbie miasta. Naczelną zasadą, którą kierowali się jego twórcy, było połączenie dwóch tradycji - tego, co śląskie, z tym, co rudzkie. Przedstawia on połowę złotego orła w błękitnym polu, co jest nawiązaniem do herbu województwa śląskiego; w białym polu widnieje natomiast postać św. Barbary w czerwonym płaszczu z kielichem i mieczem. Za jej postacią widać zaś wieżyczkę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.