"Witam także Was, ludzi ciężkiej pracy fizycznej i umysłowej. Witam gości z całej Polski i z zagranicy, witam wszystkich i każdego z Was!" - rzekł metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc do dziesiątek tysięcy uczestników Pielgrzymi Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej. Tegoroczna była poświęcona m.in. 1050-leciu chrztu Polski. Hierarcha podziękował także za "dobre zmiany w górnictwie".
Powitanie wygłaszane tradycyjnie przez metropolitę katowickiego i zgodnie ze zwyczajem było okazją do przedstawienia stanowiska Kościoła w kwestiach społecznych i ekonomicznych.
Abp Skworc nie szczędził słów pochwały działaniom rządu zmierzającym do zmniejszenia dysproporcji społecznych i poprawy bytu ubogiej części polskiego społeczeństwa. Hierarcha pochwalił program 500 plus i 75+ (darmowych leków dla seniorów). Nie krył niezadowolenia z tego, że świadczenia emerytalno-rentowe, szczególnie te w ustawowej minimalnej wysokości są "na granicy przeżycia". Przytoczył przy tym statystyki, z których wynika, że w 2015 r. prawie połowa rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci żyła w ubóstwie, z czego prawie co piąta poniżej skrajnej biedy, że 30 proc. pacjentów nie wykupuje recept, bo ich na to nie stać. I taki stan rzeczy, wynikało ze słów duchownego, winien być zmieniony. W sumie pochwalił rząd za to, że zajmuje się rodziną, podkreślając, iż wierzy w to, że " w Polsce nastanie moda na rodzinę".
- Wierzymy, że silna Bogiem rodzina będzie zmieniała świat. Rodzina powinna być drogą państwa i samorządu...
Mówiąc o społeczeństwie, metropolita katowicki zaznaczył, że:
- Warunkiem postępu i rozwoju społeczeństwa jest stan więzi moralnych łączących obywateli wzajemnie ze sobą. Najbardziej podstawową z tych więzi jest zaufanie, warunek sine qua non wszelkiej współpracy. Bez zaufania wzajemnego nie można budować przyszłości. I nie pomnożą go marsze donikąd, tylko dialog w prawdzie o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, za świadomością odpowiedzialności przed narodem, historią i Bogiem. Zaufanie!
Abp Skworc mówił nie tylko o tym, czym jest teraźniejszość, jaka powinna być przyszłość. Nawiązał także w powitaniu do historii, do III Powstania Śląskiego. Ocenił, że wciąż aktualne są słowa Korfantego: "wiele jeszcze trzeba (...) wysiłków, aby zbudować taką Polskę, do jakiejśmy szli".
W uroczystościach na piekarskim wzgórzu uczestniczyli także politycy. List do pielgrzymów przesłał prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że "Współczesny mężczyzna powinien być odpowiedzialny; gotowy do ochrony, wspierania rodziny i ojczyzny, stający po stronie wolności i sprawiedliwości, słabszych i potrzebujących pomocy...". Przesłania głowy państwa wysłuchali m.in. parlamentarzyści i członkowie rządu. Był w Piekarach Śląskich wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zdaje się, że to do niego metropolita katowicki kierował podziękowania za "dobre zmiany w górnictwie". Mszę świętą celebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Wśród dostojników kościelnych byli także biskupi z zagranicy - z Francji i Zambii. Homilię do pielgrzymów wygłosił prymas Polski, abp Wojciech Polak.
- Dar wiary i łaska Boża obficie spływa na kolejne pokolenia Polaków, także tych żyjących tutaj, na umiłowanej Śląskiej Ziemi. W ten sposób znajdują wciąż swoje potwierdzenie słowa świętego Jana Pawła II z jego przesłania do pielgrzymów zgromadzonych w Piekarach Śląskich, wypowiedziane w jakże pamiętnym dla nas wszystkich 1980 roku, roku Solidarności, roku nadziei dla wszystkich ludzi pracy. Człowiek zanim należy do siebie samego - przypominał wówczas papież - zanim należy do innych, do rodziców, do społeczeństwa, do państwa, do ludzkości, należy najpierw do Boga, bo jest człowiekiem w Bogu i przez Boga - przypomniał prymas Polski.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn przybywa do Piekar Śląskich od 1947 r. Ta oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Na trwałe wpisały się w krajobraz Śląskiego.
W galerii: Piekary Śląskie 2016 (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.