Kopalnia Bielszowice zmienia swe oblicze. Modernizuje zaplecze technologiczne i zamierza umocnić swoją pozycję na rynku dostawców węgli specjalistycznych dla odbiorców o szczególnych wymaganiach. Pierwsze efekty ambitnego projektu poprawy i zwiększenia produkcji widoczne mają być jeszcze w tym roku.
Bielszowicki zakład górniczy jest w Polskiej Grupie Górniczej najważniejszym producentem węgla koksowego. Co ciekawe, surowiec zalegający w pokładach grupy 500 jest znacznie lepszy jakościowo od tego z pokładów grupy 400. Jak to możliwe?
- Diabeł tkwi w szczegółach, a raczej w bardzo niskiej zawartości fosforu - informuje Jerzy Pudło, kierownik Działu Przeróbki Mechanicznej bielszowickiej kopalni.
Zawartość tego pierwiastka w węglu wynosi ok. 0,015 proc., a więc bardzo niewiele. Tego typu pokłady to w polskich kopalniach prawdziwa rzadkość. Tymczasem zawartość fosforu ma istotny wpływ na jakość produkowanego koksu. Jego obecność znacznie pogarsza właściwości surówki oraz produkowanej stali, powodując jej kruchość.
Fedrują trzy ściany
- Prawie cała zawartość fosforu z węgla przechodzi do koksu, a następnie do surówki. Związki fosforu są ściśle związane z substancją organiczną węgla i nie da się tego zmienić w procesie przeróbki - wyjaśnia Pudło.
Zapotrzebowanie koksowni na węgiel niskofosforowy zawsze było i jest bardzo duże. Stałym odbiorcą tego surowca jest m.in. koksownia Nowa w Częstochowie. Aby sprostać wysokim wymaganiom odbiorcy, węgiel musi być wydobywany selektywnie. Jednak ze względu na specyfikę układu transportowego na dole kopalni w dni robocze nie ma możliwości selektywnego dostarczania tego rodzaju węgla do zakładu przeróbczego.
- Korzystamy z jednego zbiornika. Fedrują trzy ściany i węgiel się miesza. Dlatego pracujemy dodatkowo w soboty, jeśli są duże zamówienia. Wówczas niskofosforowy węgiel dostarczany jest bezpośrednio ze ściany do zbiornika na powierzchni. Obecnie jego produkcja przekracza nieznacznie 800 t tygodniowo - tłumaczy dalej szef przeróbki kopalni Bielszowice.
W sierpniu br. ta sytuacja ma ulec zmianie, zakończony zostanie bowiem remont kapitalny drugiego zbiornika węgla o pojemności 8 tys. t. Wówczas odstawa prowadzona będzie szybami V i II. Zakłada się tym samym zwiększenie produkcji i sprzedaży węgla koksowego do poziomu 815 tys. t. Węgiel niskofosforowy będzie w tym miksie stanowił aż 40 proc. Zwiększy się również produkcja groszków specjalnych, wykorzystywanych w hutnictwie do żelazostopów. Stosuje się tam najwyższej jakości niskopopiołowe węgle koksowe. Kopalnia Bielszowice sprzedaje je od kilku lat na rynek norweski.
Dbają o jakość surowca
Bielszowicki węgiel ma jeszcze jeden atut, którym jest niska zawartość siarki - w granicach 0,30 proc.-0,40 proc. Z tego powodu jest w kręgu zainteresowań energetyki zawodowej.
- Dbamy o jakość surowca dostarczanego naszym odbiorcom. Regularnie kontrolujemy jego jakość. Co miesiąc próbki idą do laboratorium - informuje Jerzy Pudło.
Projekt zwiększenia produkcji węgla koksowego w kopalni Bielszowice, zatwierdzony jeszcze przez Kompanię Węglową po sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zakłada systematyczny jej wzrost w latach 2016-2020. Będzie to szło w parze z modernizacją starego zbiornika węgla surowego i zwiększeniem jego pojemności do 8 tys. t, modernizacją węzłów flotacji, odwadnianiem flotokoncentratu i odpadu flotacyjnego z zakładu przeróbczego, zakupem zwałowarki, rozbudową zwałów oraz przekierowaniem odstawy ze ścian w pokładach 504wg i 504wd na poziom 840.
- Dziś konkurujemy z kopalnią Marcel i ruchem Jas-Mos kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Mamy ambicję umocnić się na rynku jako producent sortymentów handlowych dla odbiorców o szczególnych wymaganiach - podkreśla Michał Maciejczyk, kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego KWK Bielszowice.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.