Grupa Śląskie Huty Stali (ŚHS) powinna powstać przed końcem tego roku; proces jej tworzenia opóźniają obecnie m.in. procedury sądowe dotyczące Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie - poinformował prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło. Docelowo częścią grupy może być też huta Ferrum.
Węglokoks, jako podmiot kontrolujący huty Łabędy w Gliwicach i Pokój w Rudzie Śląskiej, będzie dominującym podmiotem w tworzeniu Śląskich Hut Stali. Jak powiedział prezes, w drugiej połowie tego roku obie huty powinny mieć wspólny zarząd, a docelowo zostaną połączone w grupie ŚHS. Częścią tej grupy ma być też będąca w rękach prywatnych, borykająca się z trudnościami finansowymi, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie.
- Czekamy teraz na ostateczną decyzję sądu co do tego, czy upadłość Walcowni Batory będzie likwidacyjna czy układowa; w zależności od tego będą podejmowane dalsze decyzje; w tej chwili nie wiadomo jeszcze z kim podejmować rozmowy - z syndykiem, właścicielem czy nadzorcą sądowym - wyjaśnił Podsiadło.
Potwierdził, że Węglokoks chciałby kupić majątek walcowni, by włączyć go do grupy ŚHS. Wartość związanych z tym nakładów to kilkadziesiąt milionów złotych, w zależności od tego, na ile zakład będzie wymagał napraw i dodatkowych nakładów po obecnym przestoju.
Docelowo częścią ŚHS ma być też katowicka huta Ferrum, z którą zawarto list intencyjny dotyczący analizowania różnych scenariuszy.
- Przewidujemy również hutę Ferrum jako część tej grupy kapitałowej - chcielibyśmy dokonać tego w formie podwyższenia kapitału - dodał prezes Węglokoksu.
Jak informowano w marcu tego roku, ŚHS ma działać jako holding spółek lub jedna spółka prawa handlowego; docelowo ma trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Obecnie trwają analizy, służące ustaleniu ostatecznego składu grupy. Niewykluczone, że w jej skład wejdą również inne aktywa hutnicze zlokalizowane w woj. śląskim, co ma poszerzyć ofertę. Opracowywana jest również konstrukcja finansowa tego przedsięwzięcia.
Nowy podmiot będzie zatrudniał ok. 2,5 tys. osób, a jego roczne przychody to ok. 1,5 mld zł. Połączenie sił ma m.in. wzmocnić pozycję polskich producentów wobec zagranicznej konkurencji i doprowadzić do ograniczenia importu, m.in. blach grubych i rur.
Huta Łabędy należy do katowickiego Węglokoksu (spółki Skarbu Państwa), który ma również, wraz z Hutą Łabędy, większościowy pakiet akcji Huty Pokój; Walcownia Blach Grubych Batory należy do HW Pietrzak Holding SA. W ostatnich tygodniach protestowali pracownicy tego zakładu (ok. 300 osób), którzy od kilku miesięcy nie otrzymywali pensji. Pomoc dla nich zadeklarował samorząd Chorzowa.
12 kwietnia Węglokoks podpisał też list intencyjny z katowicką Hutą Ferrum. Jego przedmiotem jest "chęć współpracy i zamiar zainicjowania oraz prowadzenia prac w celu przeprowadzenia analiz możliwych scenariuszy konsolidacji sektora przetwórstwa stali w Polsce przy wykorzystaniu aktywów pozostających w posiadaniu obu firm i powiązanych z nimi grup kapitałowych".
"Sytuacja rynkowa wymusza prowadzenie działań dostosowawczych mających na celu poprawę konkurencyjności podmiotów działających na rynku stalowym. Konsolidacja wybranych aktywów obu firm z segmentu przetwórstwa stali pozwoli na lepsze wykorzystanie ich potencjału produkcyjnego, optymalizację zakupów materiałów do produkcji i współpracę przy sprzedaży produktów" - podał w kwietniu Węglokoks.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.