Enea chce latem przedstawić nowe kierunki strategiczne dla grupy. Nie wyklucza zaangażowania się w KHW i nowych inwestycji wytwórczych opartych na węglu. Jest zainteresowana współudziałem w projekcie budowy elektrowni w Ostrołęce - podała spółka.
- Na bieżąco monitorujemy dynamicznie zmieniające się otoczenie regulacyjne. Chcemy, aby nasze działania wpisywały się w aktualną politykę gospodarczą kraju. Analizowane przez nas warianty rozwoju grupy są jednak przede wszystkim podporządkowane rachunkowi ekonomicznemu tak, aby zapewniały zwrot naszym akcjonariuszom. Liczymy, że w III kwartale br. będziemy mogli zaprezentować państwu wyniki naszych analiz w tym obszarze i dokonać weryfikacji głównych celów strategicznych - poinformował w komentarzu do wyników prezes Enei Mirosław Kowalik.
Dodał, że docelowy scenariusz rozwoju będzie również uwzględniał włączony do grupy w IV kwartale 2015 r. segment wydobycia, czyli lubelską Bogdankę.
- Kierunki strategiczne dla grupy będziemy chcieli podać latem. Chcemy zakotwiczyć strategię nie tylko w perspektywie średnioterminowej do 2020 roku, ale dalej - powiedział Kowalik na konferencji prasowej.
Enea chce się przygotować ma spodziewany nowy model rynku energii.
- Chcemy przepracować pewne zamiary podane w aktualizacji strategii z 2015 roku, która zakładała 17 mld zł wydatków do 2020 roku. Opierała się na innych fundamentach, modelach rynku, ścieżkach cenowych. Na dzień dzisiejszy mówimy o tym, że rynek źródeł konwencjonalnych jest trochę infekowany przez OZE. Te bloki nie pracują w takiej formule czasowej jak się zakładało. Nowy model rynku, dyskutowany na szczeblu europejskim i w Polsce, miałby dać impuls inwestycyjny dla takich grup jak my, by mogły inwestować długofalowo i oczekiwać odpowiedniego zwrotu z inwestycji. Dlatego chcemy być przygotowani na różne warianty tego rynku. Teraz mamy operacyjną rezerwę mocy, mówi się o rynku mocy. (...) Wydaje się, że mechanizmy mocowe w Wielkiej Brytanii mogłyby być jakimś benczmarkiem - powiedział prezes.
Grupa chce się koncentrować na wszystkich obszarach łańcucha firmy. Rozważa inwestycje w wysoko sprawne ciepłownictwo, kogenerację. Nie wyklucza rozwoju OZE i powrotu do współspalania. Chce dalej rozwijać dystrybucję.
Spółka nie wyklucza nowych inwestycji wytwórczych opartych na węglu.
- Będziemy patrzeć na inwestycje, co jeszcze można z węgla zrobić. (...) Myślimy o nowych inwestycjach wykorzystujących polski węgiel. Patrząc na to co się dzieje na świecie, nawet w Europie, nie przewidujemy, by z dnia na dzień energetyka konwencjonalna została wyłączona - powiedział prezes.
Pytany, czy spółka jest zainteresowana udziałem w projekcie Energi w Ostrołęce, odpowiedział: "My jako Enea jesteśmy zainteresowani, przyglądamy się temu projektowi ze względu na rentę geograficzną. Rozmowy są na wstępnym etapie".
Podtrzymał, że Enea może się zaangażować w Katowicki Holding Węglowy.
- Jest to jeden z elementów, który rozpatrujemy. Jesteśmy na początku analiz i alternatyw, jakie może dać udział w przedsięwzięciu KHW. Chcemy się wpisać w rządowe kierunki działania, będziemy chcieli wybrać optymalny wariant dla firmy - powiedział Kowalik.
Wskazał, że Enea ma stabilną sytuację finansową, co dobrze rokuje na następne okresy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.