Mamy jedną Ziemię i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego — takie przesłanie popłynęło z tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Ziemi (22 bm.), podczas której wręczono Zielone Czeki. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz kolejny wyróżnił tych, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla ochrony środowiska i popularyzacji otaczającej nas przyrody.
Decyzją kapituły, w której zasiadł m.in. prezes Wydawnictwa Górniczego Witold Pustułka, przyznanych zostało 14 Zielonych Czeków. W kategorii "Programy i akcje proekologiczne dotyczące ochrony przyrody" Zielony Czek trafił do Mai Głowackiej i Bogdana Ogrodnika za opracowanie i przeprowadzenie autorskich programów "Badamy, poznajemy, chronimy — program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik oraz program Przyrodnicze Katowice". Kolejnym Zielonym Czekiem wyróżniono dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego. Były wojewoda śląski otrzymał go za unikalną działalność społeczną w dziedzinie poprawy standardów prawnej ochrony zwierząt w Polsce, popartą wiedzą merytoryczną na najwyższym poziomie". W kategorii "Prace naukowo-badawcze" Zielony Czek otrzymał dr. inż. Krzysztof Klejnowski "za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony powietrza, badania właściwości fizykochemicznych cząstek stałych w atmosferze" i publikacje popularyzujące wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim.
W bardzo ważnej kategorii "Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży" Zielony Czek otrzymał zespół: Ewa Cornik, Katarzyna Wojtal, Jarosław Wesołek - nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem społecznym edukują ekologicznie dzieci i młodzież województwa śląskiego.
- To jest chwila szczególna. Bardzo się cieszymy z tej nagrody i chcemy podziękować nauczycielom, dzieciom i młodzieży, ponieważ bez zapału nie byłoby nas tutaj, na tej scenie. Trudno jest organizować konkursy. Same pomysły nie wystarczą, potrzebni są też sponsorzy. Dlatego szczególne podziękowania należą się WFOŚiGW w Katowicach - powiedział Jarosław Wesołek.
Dla popularyzatorów
Zielony Czek w kategorii " Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych" zdobyły Maria Staniszewska, Halina Stolarczyk i Aleksandra Józewicz "za wskazywanie zielonej alternatywy działań sprzyjających budowaniu świadomości proekologicznej". Drugim Zielonym Czekiem w tej kategorii nagrodzono Piotra Kohuta oraz Józefa Michałka "za promocję oraz rozpowszechnianie idei Redyku Karpackiego w Beskidach oraz za zaangażowanie w program Owca Plus".
- Dla mnie to wielkie wydarzenie. Bardzo się cieszę, że jestem mieszkańcem województwa śląskiego. Z Józef Michałkiem działamy na wielu płaszczyznach, chcemy promować Beskidy dzięki programowi Owca Plus - mówił Piotr Kohut.
Warto wiedzieć, że w Koniakowie działa Centrum Pasterskie. Otwarta tu została również Zagroda Edukacyjna, oferująca zajęcia edukacyjne. Prowadzą je Maria i Piotr Kohutowie. Józef Michałek jest koordynatorem projektu "Owca plus" i ekspertem z dziedziny pasterstwa.
Czesław Śleziak i Grzegorz Pasieka otrzymali nagrodę specjalną WFOŚiGW "za działania popularyzatorskie wśród przedsiębiorców poprzez organizację szkoleń, konferencji, seminariów na tematy związane z ochroną środowiska, a także publikacje w wydawnictwach ekologicznych".
Odbierając nagrodę, Czesław Śleziak wspomniał postać Adama Graczyńskiego, byłego naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. To właśnie dzięki jego szerokiej aktywności społecznej w 1999 r. powołano Polską Izbę Ekologii.
- Powoływaliśmy ją z przekonaniem, że istnieje potrzeba dotarcia z ideą ochrony środowiska do przedsiębiorców. Podejmowane były w tym kierunku różne działania w postaci szkoleń i seminariów. Prowadzona była też działalność wydawnicza - mówił Śleziak, dziękując kapitule za docenienie tej inicjatywy.
Badacz, odkrywca i animatorzy
W trakcie uroczystości wręczono także jeden dyplom honorowy i 10 dyplomów uznania. Piotr Komraus został wyróżniony za innowacyjny program ograniczania strat wody, który pozwolił na zaoszczędzenie 372 tys. m sześc. wody w ciągu pięć lat istnienia firmy Aqua-Sprint Wodociągi Siemianowickie. Bogusław Berka - za zastąpienie węgla i oleju opałowego paliwem gazowym w procesie suszenia zbóż na terenie obiektu w Bojanowie. Dariusza Tlałkę wyróżniono za badania i prace naukowe nad paprotnikami na obszarze województwa śląskiego i terenach przyległych. Nominowany to odkrywca pięciu nowych gatunków paprotnika, autor i współautor 28 publikacji naukowych, badania prowadzi społecznie i nie jest związany z żadną jednostką naukową. Robert Mańczyk, Dariusz Heppner, Bogdan Kubat odebrali dyplom za akcję "Młodzieżowe spotkania z przyrodą", w której udział wzięło 500 dzieci ze szkół i przedszkoli.
Natomiast zespół w składzie: Alicja Czerwińska, Michał Kisio, Marcin Niesyt wyróżniony został za organizację i udział w akcjach ulicznych, informacyjnych, warsztatach dotyczących zdrowego żywienia w ramach stowarzyszenia Otwarte Klatki. Łukaszowi Fuglewiczowi przypadł w udziale dyplom za animację interdyscyplinarnych działań łączących przyrodę, kulturę i aktywność fizyczną.
Jedynym dyplomem honorowym za długoletnią pracę naukową i zaangażowanie na rzecz ochrony przyrody regionu wyróżniony został dr Andrzej Tyc, prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wielkie wyzwania
- Dzień Ziemi to święto nas wszystkich. Chcemy więc pokazać tych, którzy swą działalnością i pomysłami próbują wpływać na nasze postawy i zachowania.
Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłości zależy od każdego, na pozór nawet niewielkiego działania - mówił, gratulując nagrodzonym, Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Warto przypomnieć, że pierwsza edycja Zielonych Czeków odbyła się w 1994 r. Od tamtego czasu dyplomy uznania, dyplomy honorowe oraz nagrody finansowe wręczono ponad 230 osobom. Laureaci reprezentowali środowisko naukowe i organizacje pozarządowe. Byli wśród nich pasjonaci przyrody, nauczyciele, dziennikarze.
W galerii: Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków. Katowice, 22 kwietnia 2016 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.