Entuzjaści turystyki industrialnej już niedługo na swojej mapie będą mogli umieścić kolejny obiekt. Będzie nim Sztolnia Królowa Luiza, w skład której będzie wchodzić kopalnia Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. W sumie będzie to 5 km podziemnych tras, dwa szyby górnicze, szereg zrewitalizowanych budynków oraz dwa parki tematyczne. Na przedpremierowe zwiedzanie trasy w czwartek (28 kwietnia) zaproszeni zostali dziennikarze.
Obecnie turystom udostępniono strefę naziemną Sztolni położoną przy Szybie Carnall. Obejmuje ona zabytkową łaźnie łańcuszkową, 100-letnią maszynę wyciągową oraz dwie wystawy tematyczne: "Kopalnia Edisona" i "Niezwykła historia".
Łaźnia została wybudowana w 1890 r. i warto podkreślić, że była pierwszym tego typu obiektem na Górnym Śląsku. We wnętrzu zachowała się częściowo zachowała się oryginalna ceramika, system natrysków, a także fragment szatni z hakami i łańcuszkami oraz nitowany zbiornik wyrównawczy na wodę, zapewniający odpowiednie ciśnienie w prysznicach.
Maszyna parowa znajdująca się na terenie kopalni Królowa Luiza to urządzenie o mocy 2000 KM, które wyprodukowano w 1915 r. w Niemczech. Do 1990 r. obsługiwała ona szyb Carnall sięgający poziomu 503 m.
11 czerwca, a więc w dniu, w którym odbędzie Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego ma zostać oddany do użytku Park 12C wchodzący w skład Sztolni Królowa Luiza. Będzie to podziemny park maszyn górniczych zlokalizowany w dawnych wyrobiskach kopalni oraz cześć naziemna, która będzie dedykowana przede wszystkim najmłodszym.
Cześć podziemna będzie prezentować oblicze górnictwa z lat 70. XX w. Ekspozycja będzie podzielona na strefy tematyczne: strefę tradycji, strefę legend i kultury, geostrefę, strefę techniki i strefę działań. Będą one wypełnione multimediami i maszynami górniczymi. Dodatkową atrakcją będzie przejazd kolejką szynową typu Karlik.
To jednak nie koniec premier w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego bowiem do końca 2016 r. ma zostać uruchomiona podziemna trasa od szybu Carnall do szybu Wilhelmina. Będzie ona wiodła przez pierwszy udostępniany odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz chodnik w pokładzie węgla 510. W sztolni będzie można podziwiać oryginalne fragmenty 200-letniej obudowy górniczej, a także miejsce wydrążone w litej skale. Niezwykle oryginalnym miejscem w sztolni będzie zrekonstruowany port załadunkowy, gdzie w przeszłości za pomocą drewnianego żurawia dokonywano załadunku węgla z wagoników na łodzie transportowe.
Ponadto w chodniku węglowym z 1820 r. będzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą dawnym sposobom wydobywania węgla systemem zabierkowym, a także prezentacje metod transportu węgla.
Swoje pełne oblicze Sztolnia ma zaprezentować w pierwszej połowie 2017 r. Wówczas ma zostać uruchomiony jej ostatnio odcinek oraz trasa wodna, czyli spływ łodziami do wylotu Sztolni w centrum Zabrza przy ul. Miarki. Turyści pokonają trasę o długości 1100 m łodziami o napędzie elektrycznym. Warto podkreślić, że będzie to najdłuższa tego typu trasa w Polsce.
W galerii: Sztolnia Królowa Luiza. Zabrze, 28 kwietnia 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nastepny bedzie KWK Po-hal-bie