Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 23 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 na zwiedzanie z autorem wystawy "Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie" połączone ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni. Patronem medialnym wystawy jest portal górniczy nettg.pl.
Bilet na zwiedzanie wystawy wraz zautorem można zarezerwować przez formularz zgłoszeniowy na www.muzeum.wieliczka.pl.
Proch odkryty w IX wieku w Chinach początkowo znalazł zastosowanie w produkcji ogni sztucznych. Od XI w. stosuje go wojsko a w XVII wieku pojawił się pod ziemią - w Wieliczce w roku 1743. Wystawa "Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie" przybliża historię materiałów wybuchowych i cały proces technologiczny związany z prowadzeniem robót strzałowych w górnictwie (odkrywkowym i podziemnym) dawniej i dziś.
23 kwietnia o godz. 10.00 będzie można zwiedzić wystawę z autorem wraz z całą ekspozycją Muzeum na III poziomie kopalni.
Wystawa prezentuje sprzęt niezbędny do wykonania otworów strzałowych: świdry, dłuta i wiertarki), akcesoria stosowane do umieszczenia ładunków w otworze, pojemniki i skrzynie do ich przenoszenia, łopatki, łyżeczki, ubijaki itd. Pokazane są różne materiały wybuchowe stosowane dawniej i obecnie, a także środki inicjujące wybuch: spłonki, zapalniki i lonty, wreszcie aparatura konieczna do sprawdzenia prawidłowego wykonania obwodu strzałowego i na koniec szeroki wybór zapalarek niezbędnych do odpalenia załadowanych w otworach strzałowych ładunków wybuchowych. Podsumowaniem tego zagadnienia jest zaaranżowane stanowisko strzałowe w kopalni.
Ciekawymi eksponatami są również stosowane w górnictwie węglowym w latach 50. XX w. tak zwane nabojnice Cardox czyli urządzenia do bezogniowego rozdrabniania węgla przy użyciu dwutlenku węgla, a także urządzenie perforująco-szczelinujące stosowane w górnictwie naftowym w celu zwiększenia dopływu ropy do odwiertu.
Wystawa porusza też tematykę badawczą poświęconą materiałom wybuchowym prezentując metody badań prowadzonych przez Kopalnię Doświadczalną "Barbara" oraz Akademię Górniczo-Hutniczą.
Dopełnieniem tematu są archiwalne i współczesne zdjęcia oraz filmy ilustrujące proces prowadzenia prac strzelniczych w kopalniach podziemnych oraz odkrywkowych.
Wystawę można zwiedzać tylko do 26.04. 2016 r. w Muzeum na III poziomie wielickiej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.