Jeżeli sobotnie negocjacje zarządu Kompanii Węglowej ze związkami zawodowymi przyniosą pozytywny efekt i uda się wypracować zasady wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej, w przyszłym tygodniu (w czwartek lub piątek) możliwe będzie podpisanie umowy powołującej nową spółkę.
Jak wskazał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, o złożoności tej umowy decyduje fakt, że przy stole zasiądą nie tylko zarządy kompanii Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej, ale także inwestorzy, sektor bankowy i strona społeczna.
Krzysztof Tchórzewski, minister energii przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że istnieje możliwość zaangażowania banków w projekt PGG.
- Rysuje się spora szansa konwersji części zadłużenia na udziały. To byłby dobry prognostyk na przyszłość i myślę, że ten fakt pozytywnie odebrali też partnerzy ze strony społecznej, ze związków zawodowych, że taka rzecz, która właściwie do tej pory nie była brana pod uwagę, jest możliwa - powiedział minister.
W październiku 2013 r. Kompania Węglowa podpisała umowę emisji obligacji średnioterminowych do maksymalnej kwoty 1, 23 mld zł. Obligacje objęło pięć banków: Bank Zachodni WBK SA, pełniący rolę agenta emisji, BNP Paribas Bank Polska SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Alior Bank SA.
Celem emisji było finansowanie bieżącej działalności gospodarczej Kompanii Węglowej, w tym nakładów inwestycyjnych i kapitału obrotowego oraz wykup obligacji krótkoterminowych wyemitowanych 7 lutego 2013 r., o łącznej wartości 700 mln zł. Wykup wyemitowanych obligacji średnioterminowych następować miał w transzach, a termin ostatecznej spłaty przypada w czerwcu 2018 r.
Tchórzewski poinformował, że w sprawie obligacji Kompanii rozmawiał nie tylko z prezesami poszczególnych banków w Polsce, ale także - w przypadku banków zagranicznych - z przedstawicielami ich central.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.