30 kwietnia rozpocznie się remont wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland.
Remont potrwa 80 dni i będzie kosztować 175 mln zł. Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszy się oddziaływanie krakowskiej huty na środowisko.
Zakupiono już wszystkie materiały i usługi na potrzeby inwestycji. Zakres remontu obejmuje:
• wymianę gara (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych;
• modernizację systemu automatyki i sterowania pieca;|
• budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca;
• modernizację systemu odpylania;
• wymianę i remont nagrzewnic.
Trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ jednostki na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia krakowska huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły.
Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoli spełnić wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) dla emisji do powietrza wynikające z dyrektywy IED (dyrektywa o emisjach przemysłowych) już w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoli podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.
- Remont wielkiego pieca to tylko jedno z zadań inwestycyjnych realizowanych przez nas w krakowskiej hucie w tym roku. Pozostałe to modernizacja konwertora tlenowego w stalowni oraz inwestycje w walcowni gorącej i zimnej. Łączna wartość tych projektów przekracza 500 mln zł - przypomina Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.
Dzięki remontowi wielki piec będzie spełniał nowe wyśrubowane normy środowiskowe już w lipcu tego roku, czyli na dwa lata przed wymaganym prawem terminem.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 000.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.