Ministerstwo Finansów będzie szybko reagować na wykorzystywanie prawa przez zorganizowane grupy przestępcze, wprowadzając zmiany przepisów przeciwdziałające luce w VAT - mówi PAP wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński. Wiceminister wskazał na priorytety kontroli skarbowej, które zawierają się w trzech obszarach.
- Bardzo istotne dla kontroli skarbowej są zmiany prawne, po drugie zmiany organizacyjne i wreszcie zmiany ustrojowe. Te zmiany ustrojowe to ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Jeżeli chodzi o zmiany prawne, to one w najbliższym czasie będą dotyczyły ustawy o podatku od towarów i usług, Ordynacji podatkowej i innych ustaw podatkowych. Mówimy tutaj o zmianach w zakresie prawa materialnego - powiedział Jasiński.
Jasiński zapowiedział dynamiczne działania na rzecz uszczelnienia systemu podatkowego.
- A więc jeśli kontrola skarbowa jest w stanie zidentyfikować te obszary, w których rozszerza się nam znacząco luka w VAT, to staramy się wskazywać te przepisy, które należałoby zmienić - często również w konsultacjach międzyresortowych, a więc z innymi organami - aby dosyć szybko reagować na wykorzystywanie prawa przez także zorganizowane grupy przestępcze do celów podatkowych. Postaramy się bardzo szybko reagować z tymi zmianami prawnymi - powiedział.
Podkreślił, że planowane są także zmiany organizacyjne.
- Zaproponowaliśmy w tym roku Jednolity Plik Kontrolny. Do realizacji jest on od 1 lipca bieżącego roku dla tzw. dużych podatników, za dwa lata dla pozostałych. Ma on ułatwić kontrolę, równocześnie ułatwić funkcjonowanie również małych podmiotów. Chcielibyśmy reagować z kontrolą tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, a nie kłopotać tych podatników, gdzie kontrola nie jest niezbędna. Takie rozwiązanie będzie wdrożone - powiedział.
- Myślimy również o tym, żeby usprawnić i zdynamizować kontrolę w zakresie podatku dochodowego, w szczególności od podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. W tym celu przygotowana została i w tej chwili procedowana jest (w Sejmie - PAP) klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Myślimy również o tym, jak organizacyjnie skonstruować takie jednostki, które będę zajmowały się kontrolą cen transferowych u dużych podatników - zapowiedział.
W połowie marca rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego. Ma ona przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.
Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.