Imieniem Jana Mitręgi (byłego ministra górnictwa i energetyki, wicepremiera i ambasadora) uroczyście nazwany zostanie w czwartek, 21 kwietnia, skwer miejski w dzielnicy Siemianowic Śl. - Michałkowicach, gdzie patron urodził się w 1917 r., pracował i mieszkał za młodu.
O uhonorowaniu wybitnego krajana postanowili radni Siemianowic Śl. jesienią 2015 r., a w 99. rocznicę jego urodzin na trójkątnym skwerze u zbiegu ulic Bytomskiej i Żeromskiego uroczyście zostanie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa z inskrypcją: "Jan Mitręga (1917-2007), rodowity michałkowiczanin, wybitna postać polskiego górnictwa, twórca nowoczesnego przemysłu węglowego, przez 15 lat minister górnictwa i energetyki, wicepremier (1971-1975), Honorowy Obywatel Sielmianowic Śl.".
U dołu tablicy napisano: "Śląsk obdarzył go tym, co w jego tradycji najcenniejsze - pracowitością, prawością, miłością do Ojczyzny, On - odpłacił Śląskowi, nasycając jego kopalnie najnowocześniejszą myślą techniczną. Ten zakątek Siemianowic Śląskich Jego pamięci poświęcamy".
Mitręga, pochodzący z rodziny o polskich tradycjach powstańczych, działał przed II wojną światową w lewicowych związkach młodzieży, a jako 20-latek został górnikiem w kopalni Michał (połaczonej później z koplanią Siemianowice) w Michałkowicach. Pod okupacją niemiecką organizował strajki, a w 1945 r. na czele konspiracyjnej rady zakładowej ratował kopalnię przed zniszczeniem przy ucieczce hitlerowców. W 1952 r. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, do której wtedy wstąpił, powołała zdolnego górnika na podsekretarza stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki i wysłała na studia w krakowskiej AGH. W ciągu wielu lat aktywności w Warszawie Mitręga utworzył m.in. Międzyresortową Komisję Węgla Kamiennego, zarządzał Związkiem Zawodowym Górników i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa, był posłem na Sejm w latach 1962-1975. Zmarł 7 listopada 2007 r., pochowany został na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Sylwetkę Mitręgi przypomni podczas spotkania w siemianowickim Parku Tradycji po odsłonięciu tablicy rodzina patrona oraz m.in. prof. Zygfryd Nowak z Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.