Tameh Polska - spółka joint venture Grupy ArcelorMittal i Grupy Tauron - w ciągu najbliższych trzech lat w elektrociepłowni w Dąbrowie Górniczej zbuduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin - poinformowało we wtorek (22 mraca) biuro prasowe Tauorna. Po zakończeniu budowy, ZW Nowa będzie spełniała nowe, bardzo wymagające europejskie normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Tameh Polska i General Electric podpisały kontrakt na budowę w formule "pod klucz" kompletnych instalacji odsiarczania (IOS) i odazotowania (SCR) spalin pięć kotłów OPG-230 w Tameh Polska - ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej. Wartość kontraktu to ok. 215 mln zł.
Instalacja odsiarczania spalin jest oparta na opatentowanej przez GE technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą NID, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin, jak i pyłów. W Polsce GE zrealizowało z powodzeniem podobne instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Instalacja w ZW Nowa z pięcioma modułami NID będzie oczyszczała 1 600 000 Nm3 spalin na godzinę i będzie jedną z największych instalacji półsuchego odsiarczania spalin w Europie.
Instalacja katalitycznego odazotowania spalin (SCR) typu "tail end" pozwoli sprostać coraz bardziej wymagającym regulacjom w zakresie emisji tlenków azotu (NOx). Do podgrzewania spalin dolotowych do instalacji SCR zostaną wykorzystane gazy wielkopiecowe pochodzące z dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland.
- Oczekujemy, że po uruchomieniu, instalacje IOS i SCR zagwarantują utrzymanie poziomu SO2, pyłów i NOx w spalinach odpowiednio poniżej 180 mg/Nm3, 10 mg/Nm3 oraz 190 mg/Nm3, co pozwoli na całkowitą zgodność z unijną dyrektywą dotyczącą emisji przemysłowych (ang. IED - Industrial Emissions Directive), co umożliwiłoby nam dalsze wykorzystanie wszystkich kotłów parowych w ZW Nowa po roku 2017 - powiedziała Kristina Červenková, prezes zarządu Tameh Holding.
- Jesteśmy dumni, mogąc współpracować z Tameh Polska przy tej ważnej inwestycji, dzięki której ZW Nowa spełni nowe, a zarazem bardzo wymagające europejskie normy emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku realizacji procesów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła - powiedziała Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.
- Zastosowane technologie GE NIDTM i SCR dostarczają naszym klientom unikalnych rozwiązań, które pozwalają sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej i czystego powietrza - dodała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.