Spór między Kompanią Węglową a stroną społeczną i rozmowy zmierzające do jego zakończenia ocenia i prognozuje dr DOMINIK SMYRGAŁA, pracownik Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas, kierownik studiów podyplomowych "Bezpieczeństwo energetyczne: państwo, samorząd, biznesˮ:
- Kluczowym elementem negocjacji są oczywiście kwestie płacowe. Obie strony muszą osiągnąć kompromis w tej kwestii i śledząc ostatnie wypowiedzi, można ostrożnie założyć, że może się to udać. Duży wpływ na przebieg rozmów mogłaby mieć prezentacja wyników audytu Kompanii Węglowej, przeprowadzony przez zespół senatora Gawędy. Swoją drogą, tak naprawdę to powinien on być punktem wyjścia do rozmów. To nie sama wysokość wynagrodzeń w KW jest problemem, a raczej słabo motywujący sposób ich naliczania oraz strukturalne przyczyny niskiej wydajności kopalń. Patrząc na skalę zainteresowania firm prywatnych (Kopex), australijskich (Praire Mining, Balamara Resources) i niemieckich (HMS Bergbau), trudno uwierzyć, że górnictwo w Polsce jest nieopłacalne z przyczyn geologicznych.
Kompanii nie można odmówić istotnych przemian, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat. Zatrudnienie spadło z 41 do 34 tys. osób w ciągu dwóch lat, czyli o 17 proc. O prawie 15 proc. wzrosła wydajność (z 627 to 718 ton na pracownika), ciągle jednak jest to poziom znacząco niższy niż w kopalniach prywatnych. Czynnikiem nadal wymuszającym zmiany na rzecz podniesienia efektywności z pewnością będą przewidywane niskie ceny węgla w najbliższych latach. Z drugiej strony jednak, już w tym roku pojawiają się pierwsze symptomy wzrostu zużycia węgla w niektórych krajach (np. Korea Południowa), a i w Polsce nadal w przewidywalnej przyszłości będzie on podstawą bilansu energetycznego. W planach przekształcona w Polską Grupę Górniczą KW ma być rentowna już w 2017 r.
Również to powinno być kluczem do dalszych negocjacji. Sprawy płacowe muszą znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Sama koncepcja utrzymania wynagrodzeń na średnim poziomie z ubiegłego roku być może da się w tym układzie obronić. Może się jednak okazać, że dla dobra Kompanii i zagwarantowania jej spokojnej transformacji w Polską Grupę Górniczą, rozsądniejsze będzie przeniesienie wypłaty części zagwarantowanych odpowiednimi dokumentami wynagrodzeń na późniejszy okres, kiedy da się je już pokryć z wypracowanych zysków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
za dużo wyboru z ty,i akcjami nie ma tylko jsw
Dodam jeszcze, że każdy górnik i ich rodziny powinny zakupić po chociaż jedną albo po kilka akcji przedsiębiorstw górniczych .Będziecie mieli realny wpływ na to co się będzie działo z Waszymi miejscami pracy. Górny Sląsk na węglu stoi węgiel ,był potrzebny,jest potrzebny i będzie potrzebny. Od Waszego lokoalnego patriotyzmu zależy bardzo dużo każdy slązak powinen kupić tyle akcji ile jest to możliwe . Na pewno na tym wygracie .Cześć Braci Górniczej
Ciekawej było by gdyby sz. pan doktor zdradził nam jak na to wpadł?
w prywatnych firmach administracja liczy ok 100 osób i nie ma złodziejstwa a w kompanii na każdej kopalni 250 osób administracji do tego ok 200 osób które pracują na powierzchni a nielegalnie odbijają zjazdy i wyjazdy i teoretycznie pracując pod ziemią okradają pracodawcę biorąc dużo większe wynagrodzenia niż im fzaktycznie przysługuje za pracę na powierzchni