Indonezja wyczerpie dostępne zasoby przemysłowe własnych zasobów węgla kamiennego do 2033 r. - głosi opublikowany 7 marca raport Price Waterhouse Coopers.
Wydobycie w kraju, który należy do największych światowych eksporterów węgla, spadło w ostatnich latach z powodu tanienia cen płaconych przez elektrownie i presji na cięcie kosztów w kopalniach.
Analiza PWC uwzględnia 25 spółek górniczych, które notują ok. 80 proc. wydobycia węgla w Indonezji. Jak podaje agencja Reutera, indonezyjski przemysł węglowy wkrótce będzie musiał dostarczych nowo budowanym elektrowniom paliwo do bloków o łączniej mocy 35 gigawatów. Rozruch siłowni nastąpić ma już od 2019 r.
- Poszukiwania nowych złóż węgla kamiennego praktycznie stanęły w miejscu z powodu oszczędności w górnictwie - ocenia cytowany przez agencję Reutera Mirza Diran, indonezyjski ekspert PWC. Dodaje, że drugim problemem jest zmniejszenie maksymalnej wielkości nadkładu ziemi, jaki przedsiębiorcy górniczy w kryzysie gotowi są zdejmować w odkrywkach, aby odsłonić złoża surowca.
Na podstawie danych rządowych z 2014 r. Indonezja posiada ok. 32,3 mld t rezerw węgla. Zmniejszająca się opłacalność wydobycia powoduje jednak, że ekonomicznie uzasadnione zasoby przemysłowe kurczą się nawet o 30-40 proc. Zdaniem analityków PWC rezerwy wynosza realnie od 7,3 do 8,3 mld t węgla.
W takiej sytuacji węgiel indonezyjski ulegnie wyczerpaniu między 2033 a 2036 r. W porównaniu do oficjalnego planu produkcji 35 gigawatów energii elektrycznej z węgla, wystarczy go z trudem na nie więcej niż 20 gigawatów mocy w nowych elektrowniach.
Łączne zyski górnictwa węgla w Indonezji, mierzone w kategoriach EBITDA (przed opodatkowaniem i kosztami amortyzacji), spadały przez trzy lata aż o 60 proc., tj. z 6,5 mld dol. w 2011 r. do 2,5 mld dol. w 2014 r.
W efekcie wydatki (m.in. inwestycyjne) kompanii górniczych obniżyły się aż o 80 proc. (do 400 mln dol. w porównaniu do 1,9 mld dol., które wydano jeszcze w 2012 r.).
W tym roku analitycy PWC przewidują dalszy spadek zysków i wydatków o kolejne 10-20 proc.
Zaniepokojone sytuacją Indonezyjskie Stowarzyszenie Węglowe zaapelowało do rządu o ustabilizowanie cen węgla na racjonalnym poziomie, który korespondowałby z rzeczywistymi kosztami działalności kopalń.
Przewodniczący stowarzyszenia Pandu Sjahrir powiedział agencji Reutera, że ma nadzieję, iż nowa polityka powstrzymywania spadków cen paliw w Indonezji pobudziłaby geologiczne prace poszukiwawcze nowych złóż. Służyłaby całej gospodarce narodowej i bezpieczeństwo energetycznemu kraju, które w przeciwnym razie będzie bardzo poważnie zagrożone.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.