Chcemy, aby klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie jak najszybciej, w najbliższych miesiącach - mówi PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.
- Ten projekt jest już po komitecie stałym. Niedługo będzie na Radzie Ministrów. Będzie to projekt rządowy, który złożymy do parlamentu (...). Chcemy, aby klauzula obejścia prawa weszła w życie jak najszybciej, w najbliższych miesiącach.
Wiceminister Skiba przypomniał, że podobne rozwiązania funkcjonują w większości krajów UE. Wskazał, że celem klauzuli jest diagnozowanie i wskazywanie schematów prawno-podatkowych stosowanych tylko i wyłącznie po to, by uniknąć opodatkowania, bez związku z realnymi działaniami o charakterze biznesowym.
- Ta klauzula pozwala na opodatkowanie tych schematów, tak żeby niedobór wpływów podatkowych był jak najmniejszy (...). Nowy projekt jest tak przygotowany, aby odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości Trybunału Konstytucyjnego. Szczególnie, że - na co warto zwrócić uwagę - Komisja Europejska pracuje nad projektem dyrektywy, której elementem jest wprowadzenie klauzuli obejścia prawa (...). Tak naprawdę prędzej, czy później klauzula obejścia prawa w Polsce się pojawi, jeśli nie teraz, to w momencie implementacji dyrektywy UE - dodał wiceminister.
Według niego klauzula powinna być wprowadzona jak najszybciej. Nie chodzi tylko o to, aby uniemożliwić unikanie opodatkowania. Ministerstwo Finansów chciałoby wiedzieć, jak klauzula działa w polskich warunkach i w związku z tym, jakie polski rząd mógłby przyjąć stanowisko negocjacyjne.
- Aby w trakcie tych prac nad dyrektywą, doświadczenia polskie były zdiagnozowane i były później podstawą do stanowiska polskiego rządu w pracach nad dyrektywą - wyjaśnił Skiba.
Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania ma uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których podatnik próbowałby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Odpowiednie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Czeka on na przyjęcie przez Radę Ministrów.
Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.
Minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które miałyby gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać niezależna od ministerstwa Rada ds. Unikania Opodatkowania opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania.
- Podstawowym celem klauzuli jest prewencyjne eliminowanie korzystania ze schematów unikania opodatkowania. Ograniczenie agresywnego planowania podatkowego pozwoli na wzrost bazy podatkowej w Polsce. Zauważalne jest zwłaszcza nadmierne, nieuzasadnione zwiększanie kosztów uzyskania przychodów, co powoduje z kolei spadek wysokości dochodów do opodatkowania" - napisano w uzasadnieniu do projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.