"Powinniście wykorzystać atuty Europy: zaufać konkurencyjnym badaniom, wspomagać innowacje, unikać rewolucyjnych proroków, wzmocnić społeczny dobrobyt, pozwolić wolnemu rynkowi na kreowanie konkurencyjnych branż przemysłu, a ponad wszystko skoncentrować się na podstawowym wytwarzaniu zasobności, której wyborcy tak bardzo pożądają. Paliwa kopalniane zostaną zastąpione przez lepsze źródła energii w momencie, kiedy te będą ekonomicznie korzystne dla społeczeństwa".
Tymi słowami spuentowali list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska liderzy Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal prezydent dr Wolfgang Cieslik i wiceprezydent Janusz Olszowski.
Obaj panowie napisali do przewodniczącego Tuska, bo chcieli się w imieniu swojego stowarzyszenia*, by ustosunkować się do wyników paryskiej konferencji klimatycznej COP21 i polityki klimatycznej Unii Europejskiej przed spotkaniem Rady Europejskiej. Planowane jest ona na 17 i 18 marca. Możliwe, że zostaną wówczas przyjęte nowe cele redukcji dwutlenku węgla - o 40 proc. do 2030 r.
Autorzy listu zwracają uwagę, że jakikolwiek inny region świata nie stawia tak wysoko w tym zakresie poprzeczki i że próba realizacji tego celu doprowadzi do deindustrializacji Europy. A to spowoduje osłabienie Unii Europejskiej. Euracoal wezwał do odrzucenia tego nazbyt ambitnego celu i przyjęcia takiego, który może przyczynić się do rozwoju Europy.
"Nie jest ważne skąd pochodzą cząsteczki dwutlenku węgla" - piszą prezydent i wiceprezydent Euracoalu. Wnoszą o to, by Europejski System Handlu Emisjami obejmował również inne sektory włącznie z transportem. Zdaniem sygnatariuszy listu pozwoliłoby to na bardziej równomierne rozłożenie obciążeń, a przede wszystkim na uniknięcie zniszczenia przemysłu, od którego zależy dobrobyt Europy.
W liście wskazano wiele przykładów wykorzystania w światowej energetyce nowoczesnych i ekologicznych technologii węglowych. Podkreśla się w nim, że Europa w pełni powinna korzystać z dostępnych paliw kopalnych, w tym węgla i gazu łupkowego, bo to zapewnia bezpieczny dostęp do źródeł energii, a to warunkuje miejsca i dochody.
* Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal reprezentujące interesy producentów i importerów węgla. Zrzesza 35 podmiotów z 19 krajów. Głównym zadaniem Euracoal jest promocja węgla oraz ochrona rynku tego surowca. Ma siedzibę w Brukseli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK