W poniedziałek (15 lutego) w Brukseli odbywa się marsz, w którym przedstawiciele branży hutniczej protestują przeciwko dumpingowi i nadaniu Chinom statusu gospodarki rynkowej. Uczestniczą w nim m.in. pracownicy i władze ArcelorMittal Poland i CMC Poland Sp. z o.o., w tym: Geert Verbeeck i Jerzy Kozicz.
Poniżej zamieszczamy ich komentarze, nadesłane do portalu górniczego nettg.pl:
- Nadanie statusu gospodarki rynkowej (MES) Chinom będzie katastrofą dla całego europejskiego przemysłu. Po pierwsze, Chiny spełniają tylko jedno z pięciu kryteriów gospodarki rynkowej (zniosły wymianę barterową), po drugie kilka dużych państw, w tym Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia, zapowiedziały, że nie dopuszczają możliwości uznania Chin za gospodarkę rynkową. Po trzecie wreszcie, i najważniejsze, nadanie statusu MES Państwu Środka spowoduje, że wszystkie dotychczasowe mechanizmy ochrony rynku w Unii Europejskiej przestaną działać, a biorąc pod uwagę zamknięcie wielu pozostałych rynków, to kraje UE dotknie tsunami nieuczciwego chińskiego importu. Według prof. Roberta Scotta z Economic Policy Institute, w wyniku nadania Chinom statusu MES w Europie tylko w sektorze przemysłu może zniknąć nawet 3,5 mln miejsc pracy - stwierdza Jerzy Kozicz, prezes zarządu CMC Poland Sp. z o.o.
- Import wyrobów stalowych z Chin do UE wzrósł dwukrotnie od roku 2013. Choć w Polsce mamy do czynienia z importem głownie z Białorusi i Rosji, mechanizm jest taki sam - producenci z krajów trzecich sprzedają swoje wyroby na rynkach europejskich po nieuczciwych cenach. Wiele krajów wdrożyło efektywne mechanizmy ochrony własnych rynków, natomiast w UE procedury antydumpingowe są żmudne i skomplikowane. Poprzez uczestnictwo w dzisiejszym marszu w Brukseli apelujemy o uczciwy handel i uczciwą konkurencję w Europie, a także o szybsze i bardziej efektywne procedury antydumpingowe i o nienadawanie Chinom statusu gospodarki rynkowej. Kwestie te nabierają szczególnego znaczenia w przypadku Polski, gdzie zużycie stali wzrasta: w roku 2015 osiągnęło poziom sprzed globalnego kryzysu i przekroczyło 12 mln ton - mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.