Instytut Pamięci Narodowej poleca najnowsze książki, wydane przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności dot. deportacji Górnoślązaków do ZSRS:
Deportacje do Związku Sowieckiego z ziem polskich 1944/1945 r. Perspektywa porównawcza, red. Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Katowicach & Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Katowice 2015, s. 172.
Pytanie o deportacje do Związku Sowieckiego przeprowadzone przez siły NKWD i żołnierzy Armii Czerwonej w roku 1945 (a nawet już w 1944) na terenach Polski było tematem przewodnim spotkania, które Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Katowicach, i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zorganizowały 16 lutego 2015 r. w siedzibie tej ostatniej instytucji. Spotkaniu nadano tytuł "Deportacje do ZSRS z ziem polskich 1944/1945 r. Perspektywa porównawcza". Niniejsza publikacja jest pokłosiem tej konferencji i pierwszą próbą spojrzenia na problem deportacji w ujęciu ogólnopolskim.
Zebrane w tym tomie teksty i wypowiedzi porządkują dotychczasowe ustalenia historyków dotyczące deportacji sowieckich z ziem polskich, zarówno należących do II Rzeczypospolitej i utraconych po II wojnie światowej, jak i z obszarów, które po 1945 r. weszły w skład powojennej Polski. Publikacja będzie z pewnością cenną wskazówką dla badaczy, doktorantów i studentów poszukujących nowych tropów i wskazówek do dalszych badań tych problemów. Lektura książki nie zawiedzie również nikogo, kto szuka syntetycznego wprowadzenia do problematyki transferu ludności i wydarzeń w roku 1945.
Z recenzji dr. Bogusława Tracza
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.