Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała kandydaturę Mateusza Szczurka na członka Rady Polityki Pieniężnej. Kandydaturę byłego ministra finansów w rządzie PO-PSL na członka RPP zgłosiła Platforma Obywatelska.
Decyzja komisji o nieudzieleniu pozytywnej opinii jest swego rodzaju precedensem - poprzedni kandydaci, także ci zgłaszani przez opozycję, uzyskiwali pozytywne opinie, mimo że potem Sejm głosował na osoby wskazane przez PiS.
Szczurek odpowiadając na pytania posłów, mówił m.in. o problemach strefy euro, roli RPP w zmniejszaniu nierówności społecznych, czy efektach programu 500+.
Jego zdaniem obecnie istotne jest nie tylko pytanie, jak strefa euro powinna się zmieniać, ale także, jakie jest miejsce Polski w tym procesie.
- Kilka rzeczy musi się dokonać, aby warto było rozważać wejście do strefy euro. One dotyczą zarówno polityki gospodarczej w Polsce jak i polityki w strefie euro.
Według Szczurka problem strefy euro dotyczy m.in. możliwości dostosowania konkurencyjności poszczególnych gospodarek strefy euro, które nie mają własnej polityki kursowej i pieniężnej.
- Bez rozwiązania tych problemów nierównowag wewnątrz strefy euro nie warto nawet przy zgodzie politycznej - której przecież nie ma - zastanawiać się nad terminami wejścia Polski do strefy euro.
Były minister finansów wskazał, że zgodnie z ustawą o NBP bank centralny ma przede wszystkim dbać o stabilność cen, a jeśli ten cel nie jest zagrożony - ma wspierać politykę gospodarczą rządu i dbać o stabilność sektora finansowego.
- Te trzy cele przekładają się (...) także na brak, w pewnej mierze przynajmniej, zwiększania się nierówności społecznych. Utrzymywanie optymalnej polityki pieniężnej jest czynnikiem, który może zmniejszać wzrost nierówności społecznych, ale jest to czynnik poboczny. Nie temu głównie służy polityka pieniężna.
Zdaniem Szczurka uruchomienie programu 500+ i wyższe wydatki na politykę społeczną będzie miało wpływ na zwiększenie wydatków konsumpcyjnych, potencjalnie zmniejszy podaż na rynku pracy, co przełoży się na większą presję inflacyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.