Nagroda roczna za rok 2015 zostanie wypłacona w pełnej wysokości - poinformował w czwartek (4 lutego) zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego. Wyjaśnił też, że obecne uwarunkowania nie pozwalają na kolejne (po grudniu) dokonanie dwóch wypłat (bieżącej płacy i nagrody) praktycznie w jednym czasie.
"Zostanie ona wypłacona w dwóch ratach według zasad przedstawionych stronie społecznej oraz przedstawicielom załogi na spotkaniach w dniu 2 lutego 2016 tj. 5 lutego 2016 - 1.200 zł netto na zatrudnionego, który przepracował pełny rok w KHW SA (dla pozostałych, którzy odeszli w ciągu roku, nie tracąc uprawnień - proporcjonalnie do przepracowanego okresu) - do 2 lipca 2016 - pozostała część nagrody, wynikająca z indywidualnego wyliczenia" - poinformował zarząd i zadeklarował, że jeśli tylko sytuacja finansowa pozwoli, wypłaci drugą część nagrody wcześniej.
Zarząd Holdingu wyjaśnił, że obecne uwarunkowania nie pozwalają na kolejne (po grudniu) dokonanie dwóch wypłat (bieżącej płacy i nagrody) praktycznie w jednym czasie. Przypomniał też, że już kilka miesięcy temu uprzedzał o takim zagrożeniu stronę związkową - sygnatariuszy Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy (HUZP). Proponował inne rozwiązania: jednorazową wypłatę w lipcu, rozłożenie wypłat na dwie raty w różnych terminach i kwotach.
"Osiągnięcie jednego z nadrzędnych celów funkcjonowania firmy, utrzymania miejsc pracy, możliwe jest tylko przy uzyskaniu kompromisu, czyli takiego rozwiązania, w którym obydwie strony dokonują pewnych ustępstw. Kierując się tą zasadą, Zarząd świadom ryzyk związanych z bieżącą sytuacją rynkową, przedstawił najdalej idącą propozycję sposobu wypłaty nagrody rocznej tj. nie mniej niż 2.000 zł netto na jednego zatrudnionego (wstępne wyliczenie - 2.100 zł), resztę w rozliczeniu do 1 czerwca, lub podział wypłaty po połowie - w marcu i w czerwcu. Jej realizacja była możliwa tylko w wypadku zawarcia porozumienia. Propozycja ta, pomimo jej akceptacji przez zdecydowaną większość organizacji związkowych, nie może jednak zostać wprowadzona w życie. Zabrakło podpisów WZZ Sierpień'80, ZZG oraz ZZ Kontra, które nie zaakceptowały tego trudnego dla obu stron kompromisu, pomimo maksymalnego uwzględnienia uwag wnoszonych przez stronę społeczną" - czytamy w komunikacie.
Zarząd przedstawił też treść porozumienie, jakie zostało zaproponowane stronie społecznej (można się z nim zapoznać poniżej). Podkreślił, że wobec braku jednomyślności strony społecznej, propozycja ta nie mogła być zrealizowana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK