Współpraca pomiędzy polskim i ukraińskim górnictwem posiada już ramy prawne. W czwartek 20 grudnia w Katowicach podpisano porozumienie o współdziałaniu pomiędzy Ogólnoukraińskim Branżowym Stowarzyszeniem Organizacji Pracodawców Przemysłu Węglowego "Ukrvglerobotodavisty", a Związkiem Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego na czele którego stoi Maksymilian Klank.
Celem podpisanego memorandum jest ochrona, koordynacja i realizacja interesów gospodarczych i społecznych jego stron. Pracodawcy z Polski i Ukrainy zadeklarowali wolę organizacji corocznych spotkań w formie konsultacji, seminariów i konferencji, podczas których dzielić się będą doświadczeniami ze swojej działalności.
Delegacja ukraińska, w skład której wchodzili Volodymyr Zakbarovych Garmatin, wiceprezes stowarzyszenia, Volodymyr Leonidovych Garbuzyuk, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa państwowego "Lvivugillya" oraz Volodymyr Vasyliovych Radchenko, zastępca dyrektora Wydziału Węgla, Łupków Oleistych i Torfu Akademii Nauk Górniczych Ukrainy przebywała na Śląsku od wtorku. Goście odwiedzili między innymi kopalnię "Szczygłowice", w której zapoznali się z funkcjonowaniem jednej z najnowocześniejszych dyspozytorni metanometrycznych.
- Jesteśmy ciekawi świata, chcielibyśmy się zapoznać z bogatą praktyką górników polskich i podzielić z wami naszym doświadczeniem, dlatego zależy nam przede wszystkim na dyskusji o wzajemnych problemach - wyjaśnił cel wizyty Volodymyr Zakbarovych Garmatin.
Problematyka związana z bezpieczeństwem pracy w polskich kopalniach, w tym z zagrożeniem metanowym, znajdowała się w centrum zainteresowania Ukraińców. Goście zapoznali się także z profilaktyką dotyczącą bezpieczeństwa pracy, jaką prowadzi w swoich zakładach Kompania Węglowa, z działalnością Fundacji Rodzin Górniczych oraz przebiegiem procesu restrukturyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego od roku 1990 do chwili obecnej.
Ogólnoukraińskie Branżowe Stowarzyszenie Organizacji Pracodawców Przemysłu Węglowego "Ukrvglerobotodavisty" skupia cztery organizacje obwodowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.