Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą bloku gazowo-parowego - firmą Abener Energia - poinformowała w piątek (29 stycznia) w komunikacie prasowym Grupa Tauron.
Przyczyną odstąpienia od umowy jest - jak czytamy w komunikacie - naruszenie przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.
W komunikacie zaznaczono, że 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego.
"Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu" - napisano w oświadczeniu Tauronu.
EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.
Elektrociepłownia miała być gotowa pierwotnie w czerwcu ubiegłego roku. Wykonawca najpierw przesunął termin o cztery miesiące, ale pod koniec września poinformował, że inwestycja będzie oddana w I kwartale br. Jednak również ten termin był zagrożony.
Najpierw przyczyną przesunięcie terminu oddania inwestycji były problemy, jakie miał wykonawca z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora, które w związku m.in. z niskim poziomem wody w Wiśle nie mogły zostać przetransportowane z Gdańska.
Kolejne przesunięcie terminu spowodowane było problemami, jakie miał wykonawca z kanałem wody chłodzącej. Teren, którym biegnie kanał zapadł się.
Inwestor od 26 czerwca ubiegłego roku naliczał wykonawcy kary umowne za opóźnienie. Maksymalna wysokość kary może wynieść 169 mln zł.
Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Obiekt buduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.