W piątek (15 stycznia) zakończyła się dwudniowa wizyta w Polsce komisarza ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguela Ariasa Canete. To pierwsza z serii wizyt zaplanowanych we wszystkich krajach członkowskich po konferencji klimatycznej COP 21 w Paryżu.
Podczas spotkania w Ministerstwie Środowiska z udziałem prof. Jana Szyszko, wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Pawła Sałka, wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego oraz wiceministra energii Michała Kurtyki oraz polskimi przedsiębiorcami komisarz rozmawiał m.in. o polityce klimatycznej UE po 2020 roku.
- W trakcie seminarium przedstawiciele polskich przedsiębiorców przedstawili wpływ proponowanej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej po 2020 roku na ich działalność. Zaprezentowali również swoje ogólne propozycje do reformy unijnego system handlu uprawnieniami do emisji EU ETS - poinformowało Ministerstwo Środowiska w komunikacie.
- Już teraz obciążenia przedsiębiorstw w ramach EU ETS stanowią ogromne wyzwanie. Nie ma możliwości prowadzenia dyskusji oraz podejmowania decyzji bez przeprowadzenia poważnej analizy skutków społeczno-gospodarczych tych obciążeń, a także ich wpływu na bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich. Kształt systemu EU ETS powinien uwzględniać w dużym stopniu specyfikę poszczególnych państw członkowskich, w tym przede wszystkim ich miks paliwowy, wewnętrzne okoliczności ekonomiczne i własne surowce - zaznaczył minister Szyszko.
Dodał, że "Unia Europejska ma ambicje być liderem w ochronie klimatu poprzez rozwój technologii niskoemisyjnych oraz odnawialnych źródeł energii. Ambicje te muszą być jednak dostosowane do specyfiki, potencjału oraz dotychczasowych wysiłków redukcyjnych poszczególnych państw członkowskich, i z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego".
W trakcie pobytu w Warszawie spotkał się też z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Komisarz przyjął informację o polskim poparciu dla projektu Unii Energetycznej. Wśród omawianych zagadnień znalazły się również m.in. kwestie reformy sektora rynku energii elektrycznej, pakietu bezpieczeństwa dostaw gazu, interkonektorów gazowych i elektrycznych czy reform w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji ETS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.