Ponad 302,6 tys. samochodów wyprodukowała w ubiegłym roku tyska fabryka spółki Fiat Chrysler Automobiles (FCA); to około 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Na 2016 rok zakład prognozuje spadek produkcji w związku z planowanym zaprzestaniem wytwarzania w Tychach modelu Ford Ka.
Ford Ka powstaje w tyskiej fabryce od 2008 r. na zlecenie koncernu Forda. Produkcja tego modelu w Tychach ma zakończyć się mniej więcej w połowie tego roku. Przedstawiciele zakładu sądzą, że będzie to neutralne dla poziomu zatrudnienia w fabryce, gdzie pracuje dziś prawie 3,3 tys. osób.
- Nie zakładamy, aby zaprzestanie produkcji tego modelu wpłynęło na wielkość zatrudnienia - powiedział we wtorek PAP rzecznik FCA Poland Bogusław Cieślar.
Według wcześniejszych informacji przedstawicieli fabryki, zaprzestanie wytwarzania forda prawdopodobnie będzie oznaczać ograniczenie pracy w nadgodzinach, czyli w soboty - taka praca jest lepiej wynagradzana niż praca w dni robocze.
W ubiegłym roku w Tychach powstało niespełna 48,9 tys. egzemplarzy Forda Ka, wobec ponad 54,5 tys. rok wcześniej.
Jak podała we wtorek spółka FCA Poland, w ubiegłym roku z linii produkcyjnych tyskiej fabryki zjechało 302 tys. 639 samochodów, wobec ponad 313,9 tys. rok wcześniej. W produkcji dominował Fiat 500 (w połowie ubiegłego roku na rynek weszła nowa wersja tego auta), którego wyprodukowano ponad 181 tys. egzemplarzy. Lancii Ypsilon (która również została w 2015 r. udoskonalona) było niespełna 57,8 tys., a Abartha 500 - prawie 15 tys. sztuk.
- Wynik produkcyjny marek Fiat, Abarth i Lancia jest znacznie lepszy od planowanego na początku roku. Uzyskany rezultat pozwala tyskiemu zakładowi zajmować pozycję lidera wśród producentów samochodów w Polsce i być drugim zakładem w europejskiej części koncernu FCA. Na szczególną uwagę zasługuje ilość wyprodukowanych Fiatów 500 - ponad 181 tys. To jest jeden z najlepszych wyników w historii produkcji tego modelu, który ubiegły rok zakończył na pozycji lidera tego segmentu w Europie - powiedział rzecznik.
Ubiegłoroczne zmniejszenie produkcji w Tychach nastąpiło w dużej części z powodu zmniejszonej produkcji Forda Ka, choć produkcja Lancii i Fiata 500 była również nieznacznie niższa w stosunku do 2014 r. Wzrosła natomiast produkcja Abartha. W sumie wyprodukowano ponad 253,7 tys. auto marek koncernu FCA.
Spółka FCA Poland zamknęła ubiegły rok zyskiem. Jego wielkość znana będzie po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych przez walne zgromadzenie.
Przedstawiciele fabryki liczą, że produkcja Fiata 500 nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. - Samochód został bardzo dobrze przyjęty przez klientów, a sygnały płynące z międzynarodowych rynków są optymistyczne - ocenił Cieślar, pytany o perspektywę wzrostu produkcji tego modelu w tym roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.