Nowoczesne autobusy hybrydowe - z napędem gazowym i elektrycznym - od początku roku wożą mieszkańców Częstochowy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) zakupiło 40 takich pojazdów, w piątek (8 stycznia) oficjalnie je zaprezentowano.
Zakup 25 krótkich i 15 przegubowych autobusów był możliwy dzięki wygranemu konkursowi i dotacji w wysokości 66 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Gazela".
Nowe pojazdy MPK są wyposażone w innowacyjny system napędowy, łączący technologię napędzania gazem sprężonym CNG z energią elektryczną, odzyskiwaną z hamowania dzięki "superkondensatorom" na dachu. Takie rozwiązanie docelowo pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 850 ton rocznie.
- Możemy pochwalić się technologią, której nie ma jeszcze nikt inny. A co ważne, na same autobusy ani miasto, ani spółka nie wydały ani grosza. My ponieśliśmy jedynie koszty ich obsługi i przygotowania do pracy - powiedział podczas piątkowej prezentacji autobusów w Częstochowie prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Zapewnił, że nowy nabytek nie wiąże się z podwyżką cen biletów.
Aby umożliwić tankowanie hybryd, na terenie zajezdni zbudowano tymczasową stację z gazem CNG. W przyszłości ma powstać nowy, ogólnodostępny punkt tankowania.
Dzięki nowym "hybrydom" z ruchu systematycznie wycofywane będą stare autobusy. Docelowo gazowo-elektryczne pojazdy mają stanowić jedną trzecią całego taboru autobusowego, wykorzystywanego codziennie przez MPK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.