W trudnej sytuacji na rynku górniczym i okołogórnioczym ważne jest nie tylko liczenie kosztów, ale uzyskiwanie maksymalnych możliwości z potencjału, którym się dysponuje. M.in. temu celowi podporządkowana jest konsolidacja, czyli łączenie, spółek w ramach Grupy Famur.
30 grudnia 2015 r. zarząd Famuru SA podpisał umowę inwestycyjną z Elgór + Zamet sp. z o.o. w sprawie planowanego połączenia obu spółek. Kupił także pakiet akcji E + Z. Tym samym została zrealizowana pierwsza faza umowy zmierzającej do połączenia obu podmiotów. jednocześnie rada nadzorcza Famuru powołała z dniem 1 stycznia 2016 r. do zarządu spółki Dawida Gruszczyka, prezesa zarządu Elgór + Zamet, powierzając mu funkcję wiceprezesa zarządu spółki akcyjnej Famur.
E + Z jest niezależnym producentem maszyn górniczych: wozów wiercących, wiertnic, spągoładowarek i ładowarek wykorzystywanych w kopalniach węgla kamiennego w Polsce. Ma własne biuro konstrukcyjne oraz zaplecze produkcyjno-serwisowe.
- Połączenie ze spółką Elgór + Zamet pozwala nam uzupełnić portfel produktów o rozwiązania komplementarne do tych, które dotychczas oferowały spółki naszej Grupy, w szczególności w obszarze segmentu kompleksów chodnikowych. Co więcej, doświadczenie E + Z na rynkach zagranicznych może stanowić istotne uzupełnienie realizowanego przez Famur programu ekspansji zagranicznej GO GLOBAL. Również potencjał wykorzystania produktów E + Z poza górnictwem węgla kamiennego wpisuje się w strategię konsekwentnej dywersyfikacji segmentów gospodarki, do których Grupa Famur dostarcza swoje rozwiązania - wyjaśnia Mirosław Bendzera, prezes Famuru.
Przypomnijmy, że na mocy podpisanego 2 listopada 2015 r. listu intencyjnego spółki Famur SA i Elgór + Zamet Sp. z o.o. postanowiły doprowadzić do odbywającego się w dwóch fazach połączenia obu podmiotów poprzez przeniesienie całego majątku E+Z na Famur. w zamian za nowe akcje tej ostatniej spółki.
30 grudnia 2015 r. zarząd Famuru podjął decyzję o zawarciu umowy inwestycyjnej w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów spółki E + Z za kwotę 14 mln zł. Dodatkowo kończąc pierwszą fazę procesu połączenia obu podmiotów, Famur nabył za 4,1 mln zł pakiet 58 udziałów E+Z stanowiących 29 proc. jej kapitału zakładowego, a Mirosław Bendzera, pełniący funkcję prezesa zarządu Famur SA, został powołany do zarządu E + Z.
Druga faza polegać będzie na połączeniu obu spółek, którego szczegóły będą opublikowane w przyszłych raportach bieżących Famuru
- Jestem przekonany, że połączenie naszych spółek pozwoli na lepsze i bardziej efektywne wykorzystanie potencjału obu podmiotów. Wierzymy w wizję i perspektywy wspólnego rozwoju, które zaprezentowali nam przedstawiciele Grupy Fumur, które w mojej ocenie pozwolą przejść nam przez trudny okres, w którym znajduje się cały rynek górniczy. Nasze zaangażowanie oraz dotychczasowe doświadczenie E + Z będą miały istotny wpływ na rozwój Famuru i budowę globalnej, innowacyjnej firmy - uważa Dawid Gruszczyk, prezes Elgór + Zamet oraz wiceprezes Famuru.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.