Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach Państwa domów. W akcji może wziąć udział każdy - przekonują organizatorzy w komunikacie nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
Kampania społeczna IPN "Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.
Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".
Katowicki IPN przesłał do naszego portalu także kalendarium wydarzeń organizowanych dla uczczenia 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego:
Spotkanie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Stanisławem Płatkiem, przywódcą strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 r. - Katowice, 10 grudnia 2015 r.
10 grudnia 2015 r., o godz. 12.00, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika "Przystanek Historia" (ul. św. Jana 10, III piętro) rozpocznie się spotkanie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, poświęcone kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z młodzieżą spotka się jeden z przywódcą strajku w kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r., Stanisław Płatek. Uczestnicy będą mieli także okazję zobaczyć film dokumentalny pt. "Internowane".
Film opowiada o kobietach, które ze względu na działalność opozycyjną trafiły w czasie stanu wojennego w 1982 r. do Ośrodka Odosobnienia Internowanych w Bytomiu - Miechowicach. Głównym celem jaki postawili sobie autorzy dokumentu, oprócz określenia okoliczności historycznych, jest opowiedzenie historii pobytu w obozie, a także codzienność, sposoby na radzenie sobie z uwięzieniem, poczucie wspólnoty. Film próbuje też odpowiedzieć na pytanie, jak internowanie wpłynęło na postawy kobiet więzionych w czasie internowania oraz po internowaniu.
Przedpremierowy pokaz filmu "Internowane" na katowickim "Przystanku Historia" - 10 grudnia 2015 r.
10 grudnia 2015 r., o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika "Przystanek Historia" (ul. św. Jana 10, III piętro) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Internowane". Po projekcji zapraszamy na spotkanie z bohaterkami filmu oraz Pawłem Przybylskim, autorem dokumentu. Prowadzenie: Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Premiera filmu 11 grudnia 2015 r., o godz. 17.00, w sali kameralnej Centrum Agora w Bytomiu (u. Tadeusza Kościuszki 1). Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.
Ceremonia wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności - Katowice, 16 grudnia 2015 r.
16 grudnia 2015r., w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek", Oddział IPN w Katowicach zaprasza na ceremonię wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL, która odbędzie się o godz. 13.30 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ul. Jagiellońska 25 (sala Marmurowa, wejście od ul. Lompy). Wśród osób odznaczonych m.in.: uczestnicy strajku w KWK "Wujek". Aktu dekoracji dokona Prezes IPN dr Łukasz Kamiński.
W programie:
- Uroczyste rozpoczęcie ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych przez Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dr. Andrzeja Sznajdera
- Prezentacja historii wręczanych odznaczeń przez Naczelnika OBUiAD w Katowicach dr Renatę Dziechciarz
- Ceremonia wręczenia odznaczeń przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego
34. Rocznica Pacyfikacji Kopalni "Wujek" - Katowice, 16 grudnia 2015 r.
16 grudnia 2015 r. przypadnie 34. Rocznica Pacyfikacji Kopalni "Wujek". Komitet Organizacyjny Obchodów, serdecznie zaprasza na tegoroczne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 16.00 Mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Około godziny 17.15, odbędzie się przemarsz pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni "Wujek" (Plac NSZZ Solidarność). Podczas głównych uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Górników, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy Śląskiej Izby Lekarskiej oraz Apel Poległych. Na zakończenie obchodów złożone zostaną wieńce oraz kwiaty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.