Sztywne prawo pracy oraz skomplikowany system podatkowy to główne bariery, hamujące rozwój polskich przedsiębiorstw - wynika z Czarnej Listy Barier Konfederacji Lewiatan. Konfederacja proponuje m.in. jednolity kontrakt pracy i cyfryzację dokumentacji pracowniczej.
Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę, że największą barierą rozwoju - szczególnie dla małych przedsiębiorstw - jest zbyt skomplikowane i sztywne prawo pracy. Konfederacja proponuje trzy zmiany: uproszczenie, uelastycznienie oraz zmniejszenie zbędnych obciążeń przy zatrudnianiu pracowników.
Lewiatan proponuje wprowadzenie jednolitego kontraktu pracy, który - jak mówi Baczewski - będzie elastyczny na początku. Baczewski tłumaczy, że tym samym będzie on zachęcał do zatrudnienia tych, którzy wchodzą na rynek pracy. W dłuższej perspektywie kontrakt zapewniałby wzrost uprawnień proporcjonalny do stażu pracy. Uprawnienia dotyczyłyby takich kwestii jak: okres wypowiedzenia, uzasadnienie wypowiedzenia, czy konsultacja związkowa wypowiedzenia.
Aby ograniczyć dodatkowe obciążenia Lewiatan chciałby przejścia z epoki papierowej do cyfrowej w kontekście gromadzenia dokumentacji pracowniczej. - W tej chwili pracodawcy mają obowiązek prowadzenia takiej dokumentacji, w przypadku niektórych dokumentów, nawet przez 50 lat - zauważył Baczewski. Zwrócił uwagę, że przy dużej rotacji zatrudnienia dokumentacja rośnie do tego stopnia, że niektóre firmy muszą wynajmować magazyny w celu ich przechowywania.
Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji, mówił, że "przez ostatnie lata działo się trochę dobrego w podatkach". Zauważył, że udało się zlikwidować kilka z nich, ale wciąż pojawiają się nowe. Największym pozostaje nadal termin zwrotu VAT. - W tej chwili, jeżeli organ podatkowy weryfikuje zasadność zwrotu podatku VAT, przykładowo na kwotę 100 tys. zł. i kwestionuje fakturę o wysokości tysiąca złotych, wstrzymuje na kilka miesięcy podatnikowi zwrot całych 100 tys. zł. - tłumaczył Pruszyński. Lewiatan proponuje, aby zwrot VAT był wstrzymywany, ale tylko na kwestionowaną fakturę. - Wstrzymanie tak dużej kwoty powoduje problem z płynnością finansową - dodał Pruszyński.
Doradca Zarządu Lewiatana Jeremi Mordasewicz zwrócił uwagę na pozostałe bariery dla rozwoju przedsiębiorstw. Wśród nich wymienił m.in. dochodzenie należności, które należałoby rozwiązać, skracając postępowania sądowe i egzekucje komornicze. Wspomniał także o konieczności wdrożenia Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego, który kompleksowo obejmowałby wszystkie etapy lokalizacji i realizacji inwestycji.
Innymi barierami dla rozwoju deklarowanymi przez przedsiębiorstwa są: niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb gospodarki, utrudniony dostęp do rynku usług publicznych, utrudnienia w wykorzystaniu funduszy europejskich, stan polskiej energetyki.
Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz wyraziła obawę, że przy obecnych zapowiedziach rządu wszystkie bariery będą się powiększać. - Nie da się ukryć, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje - powiedziała Bochniarz. - Sami zadajemy sobie pytanie, kto odpowiada za politykę gospodarczą, bo dostajemy sprzeczne sygnały - oceniła. Dodała, że brak stabilności i przewidywalności to "z punktu widzenia biznesu najgorsze co może być".
Jak mówiła Bochniarz, innym niepokojącym zjawiskiem jest "karuzela personalna, która się toczy". - Martwi nas bardzo giełda, która jest w kiepskiej sytuacji i nie wiadomo, kto będzie nowym prezesem - podkreśliła. Jak tłumaczyła, giełda jest wskaźnikiem stabilności gospodarczej dla rynków zewnętrznych.
Bochniarz zwróciła uwagę, że obecnie "rewizja budżetu na 2015 i przewidywane zwiększenie deficytu na 2016 muszą nas niepokoić". - Oznacza to, że zwiększą się koszty finansowania i znowu wpadniemy w procedurę nadmiernego deficytu, z której ledwo nam się udało wyjść - podsumowała prezydent Konfederacji Lewiatan.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.