Dziennikarz portalu nettg.pl zadał dyrektorowi kopalni Janina WITOLDOWI KASPERKIEWICZOWI pytanie o najbliższe plany związane z funkcjonowaniem zakładu...
Jaki cel przyświecał projektowi rozbudowy szybu Janina VI?
Celem jest rozbudowa bazy zasobowej oraz dostęp do zasobnego w węgiel i efektywnego pokładu 207. Cała efektywna baza zasobowa kopalni ZG Janina wynosi ok. 200 mln t., w tym zasoby pokładu 207 stanowią blisko 45 proc. całości. Projekt pogłębienia szybu Janina wydłuży żywotność kopalni do 2080 r poprzez pozyskanie nowych rejonów eksploatacyjnych. Zoptymalizowany zostanie także potencjał wydobywczy kopalni Janina, co pozwoli na redukcje koszów działalności w takich obszarach jak: gospodarka złożem, środki produkcji, gospodarka remontowa, zakupy i inwestycje.
Inwestycja z pewnością zaowocuje większą koncentracją wydobycia, a sama eksploatacja prowadzona będzie w bardziej korzystnych warunkach geologiczno-górniczych. Biorąc pod uwagę techniczno-organizacyjne możliwości wyeksploatowania pokładu 207, dokonano już oceny potencjalnego procesu wydobywczego pod kątem ekonomicznej opłacalności.
Obecność w silnej grupie kapitałowej daje Wam z pewnością poczucie bezpieczeństwa w trudnych czasach kryzysu?
Obecność w silnej Grupie Kapitałowej Tauron pozwala nam przede wszystkim inwestować w rozwój kopalni. W przypadku wszystkich inwestycji przeprowadzonych w zakładzie górniczym Janina w ciągu ostatniego roku jest to suma sięgająca 100 mln zł. Dzięki temu możemy planować zwiększenie wydobycia z obecnych 2,5 mln t węgla handlowego do 2,65 w przyszłym roku i docelowo do 2,75 mln t. Gdybyśmy działali poza tak silnym podmiotem gospodarczym jak Grupa Tauron pewnie nie mielibyśmy takich środków do dyspozycji.
Jak postrzega pan rozwój kopalni? W latach 70. pojawił się projekt budowy na gruncie kopalni Janina kombinatu carbo-chemicznego. Co z tym pomysłem?
Projekt umarł śmiercią naturalną. Niezbędne urządzenia zostały zdemontowane. Inwestycja nigdy nie została sfinalizowana. Może kiedyś ta koncepcja powróci, na pewno jest to temat interesujący i wpisujący się w ramy innowacyjnej gospodarki.
Kwestie szkód górniczych dają się ostatnio we znaki kopalni. Jak sytuacja w tym względzie przedstawia się obecnie?
Kopalnia fedruje pod terenami rolnymi i leśnymi, w sumie stanowią one 80 proc. powierzchni obszaru górniczego. Nie jesteśmy jednak wolni od szkód górniczych, one występują tak jak w każdej innej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A Przeróbka podoła zwiększeniu wydobycia ?