Prawo do noszenia munduru mają, jak - jak sama nazwa wskazuje - służby mundurowe. Wśród uprawnionych do noszenia uniformu są górnicy. Mundur to jedno, a stopnie górnicze i inne insygnia górniczego stanu, to drugie.
Szczegóły określa ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o stopniach górniczych honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych
Art. 2. Stopnie górnicze (...) są honorowymi wyróżnieniami pracowników górnictwa oraz innych osób mających zasługi w dziedzinie górnictwa, przyznawanymi w szczególności pracownikom:
1) zatrudnionym przy wykonywaniu prac geologicznych, wydobywaniu kopalin ze złóż oraz ich przerobie, a także przy ochronie złóż kopalin, wód podziemnych oraz przy budowie obiektów górniczych;
2) jednostek działających w dziedzinie górnictwa;
3) urzędów górniczych, jednostek szkolnictwa i instytutów naukowo-badawczych, prowadzących działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie nauk górniczych, geologicznych i geofizycznych.
Art. 5.2. Warunkiem nadania stopnia górniczego są:
1) szczególne osiągnięcia w pracy górniczej lub w dziedzinie górnictwa;
2) posiadanie odpowiedniego wykształcenia lub kwalifikacji;
3) zajmowanie odpowiedniego stanowiska służbowego lub pełnienie funkcji związanej z zawodem górniczym.
W galerii: kto jest kim w górnictwie (zdjęcia: Jarosław Galusek - nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.