Tradycyjnie z okazji wspomnienia św. Barbary, patronki górników, w mediach transmitowane są uroczyste msze święte ze śląskich świątyń. W tym roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył dwóm takim mszom. Obydwie zostaną odprawione w parafiach pod wezwaniem św. Barbary.
- Jako duszpasterze jesteśmy z górnikami, jesteśmy przy górnikach. Modlimy się za nich. Wzywamy stawiennictwa św. Barbary, ale równocześnie patrzymy na problemy górnictwa, całej branży. Te problemy, jak wiemy, nie były rozwiązane. Nowy rząd te wszystkie problemy związane z branżą górniczą otrzymuje w spadku po poprzednich rządach, bo wiele spraw po prostu zostało nierozwiązanych, niepodejmowanych, chociażby niezrealizowane porozumienia ze stycznia bieżącego roku. Dopiero potem jakieś gwałtowne ruchy wykonywane (były -red.) we wrześniu. więc stoimy na pewno na Śląsku przed bardzo poważnymi problemami społecznymi związanymi właśnie z branżą górniczą, górnikami. I to będzie też nasza intencja modlitewna. Będziemy wzywali wstawiennictwa św. Barbary, ale też Matki Bożej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, kiedy jesteśmy z takimi bardzo poważnymi problemami społecznymi konfrontowani, to będziemy potrzebowali także tego duchowego wsparcia, żeby te sprawy były rozwiązane dla dobra całego regionu, ale przede wszystkim dla dobra każdego górnika, każdej górniczej rodziny - mówi w przedbarbórkowym przesłaniu metropolita katowicki Wiktor Skworc.
- Przed nami obchody świętej Barbary, która jest patronką naszej archidiecezji, a także patronką całego świata górniczego, wszystkich górników. Zwyczajowo w samych parafiach w dniu św. Barbary 4 grudnia będą odprawiane msze święte barbórkowe, a my z ramienia archidiecezji zwyczajowo przygotowujemy dwie transmisje z barbórkowych mszy - zapowiada ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
Pierwsza z mszy w intencji wszystkich górników odprawiona zostanie w niedzielę (29 listopada) o godz. 9:00 w Rybniku Boguszowicach. Mszę będzie transmitował I Program Polskiego Radia.
Druga zostanie odprawiona również również w niedzielę (29 listopada) o godz. 13:00 w Katowicach Giszowcu. Transmitować ją będzie TVP Polonia.
Św. Barbara - patronka górników, ale nie tylko. Także hutników, marynarzy, architektów, cieśli, rybaków, flisaków, żołnierzy, kamieniarzy i... więźniów. Nie wiemy dokładnie ani kiedy, ani w jakich okolicznościach św. Barbara z Nikomedii poniosła śmierć. Przypuszcza się, że zapewne ok. roku 305, kiedy nasilenie prześladowań za panowania cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311 r.) było największe. Nie znamy również miejscowości, w której święta Barbara żyła i oddała życie za wiarę. Późniejszy jej żywot jest utkany legendą.
W Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie k. Środy Śląskiej. Poza Polską św. Barbara jest darzona wielką czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu, a także w Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę... św. Mikołaja i warto wiedzieć, że w wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami.
W Polsce św. Barbara kojarzona jest przede wszystkim z górnictwem i z Górnym Śląskiem, gdzie jej obraz lub figura znajduje się w wielu kościołach i w domach, a przede wszystkim w kopalnianych cechowniach. W 1963 r. diecezja katowicka zwróciła się o zatwierdzenie jej patronatu
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.