W czwartek (12 listopada) kilka minut po trzynastej Kornel Morawiecki, twórca i przywódca Solidarności Walczącej, dziś poseł z listy Kukiz'15 otworzył, jako marszałek senior, pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. O 17:00 prezydent otworzy pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji i będzie uczestniczył w jego obradach.
Sejm ma nowych 224 nowych posłów. Mandaty utrzymało 236 obecnych posłów i 52 senatorów.
Gdy poseł marszałek senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu, głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Po tym wystąpieniu dokonana zostanie procedura zaprzysiężenia. Posłowie, jeden po drugim, złożą przysięgę, odczytywaną przez marszałka seniora, o następującej treści:
"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskieˮ. Do roty przysięgi można dodać "Tak mi dopomóż Bógˮ.
Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu.
Po ślubowaniu poselskim głos zabierze premier Kopacz i złoży dymisję swojego rządu. Po wystąpieniu ustępującego prezesa Rady Ministrów marszałek senior przeprowadzi wybór marszałka Sejmu. Kandydatem PiS na marszałka jest wicemarszałek Sejmu minionej kadencji - Marek Kuchciński.
Sejm, w drodze uchwały, ustala także liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządza wybory wicemarszałków.
W VIII kadencji Sejmu najprawdopodobniej będzie pięciu wicemarszałków Sejmu. Kandydatami PiS na to stanowisko są Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński. PO ma zaproponować dotychczasową marszałek Kidawę-Błońską, Ruch Kukiz'15 - Stanisława Tyszkę, a Nowoczesna - Barbarę Dolniak. Oznaczałoby to, że swojej reprezentacji w Prezydium Sejmu nie będzie miał najmniejszy klub w nowej kadencji, czyli PSL.
Spośród 224 posłów, którzy nie zasiadali w poprzedniej kadencji Sejmu, 70 zasili kluby nowych ugrupowań - Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Pozostali wejdą do Prawa i Sprawiedliwości (nowych będzie 107 z 235 posłów), Platformy Obywatelskiej (37 z 138 posłów) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (6 z 16 posłów). Z kolei spośród nowo wybranych senatorów 37 reprezentuje PiS, 10 - PO, a jedna senator kandydowała jako niezrzeszona.
Ci parlamentarzyści, którym wyborcy nie powierzyli misji kontynuacji sprawowania mandatu (z wyjątkiem tych, którzy zamienili izbę niższą na wyższą lub odwrotnie) otrzymają zgodnie z obowiązującymi przepisami odprawę w wysokości trzech miesięcznych uposażeń, czyli ok. 30 tys. zł brutto. W sumie na odprawy dla b. parlamentarzystów przeznaczonych zostanie ok, 8 mln zł.
Na inauguracyjne posiedzenie Sejmu oprócz prezydenta RP zostali również: byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych takich jak NIK, RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.
Podczas pierwszego posiedzenia posłowie zajmują miejsce na sali obrad według rozdziału miejsc ustalonego przez marszałka seniora. Zgodnie z propozycją Kancelarii Sejmu na prawo od marszałka Sejmu zasiąść ma klub Prawa i Sprawiedliwości (235 posłów), a następnie: Platforma Obywatelska (138), Kukiz'15 (42), Nowoczesna Ryszarda Petru (28) i Polskie Stronnictwo Ludowe (16).
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, 460 posłów zostało wybranych spośród przeszło 7,8 tys. kandydatów zgłoszonych na 387 listach przez 17 komitetów wyborczych. Zatem o jeden mandat poselski ubiegało się średnio 17 osób. Głosowanie zostało przeprowadzone w ponad 27,8 tys. obwodowych komisjach wyborczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.